Dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska dodała, że budynek podlega opiece konserwatorskiej i nie można wprowadzać w nim zmian. Według niej, poradnia ma pod opieką 175 dzieci z ośrodka, ich podstawowym problemem jest dysfunkcja wzroku. - To jest jaskra, zaćma, zanik nerwów, wysoka krótkowzroczność, bezsoczewkowość, brak gałek - cały czas było to monitorowane przez okulistę. Staramy się utrzymać resztki widzenia u tych dzieci, pozbawienie ich tej opieki doprowadzi do całkowitej ślepoty. Nie wyobrażam sobie wożenia tych dzieci do okulisty poza ośrodek - dodała Tomaszewska.
Rzeczniczka wielkopolskiego NFZ Marta Banaszak powiedziała, że oferta tej placówki spełniała wszystkie kryteria, jednak liczba punktów, jakie otrzymała ona w rankingu nie była wystarczająca do uzyskania kontraktu i tym samym świadczyć usługi w ramach ubezpieczenia. Podkreśliła, że trwa analiza potrzeb zdrowotnych w województwie i możliwości finansowych NFZ. W najbliższych dniach ogłaszane będą konkursy uzupełniające, choć na razie nie wiadomo, jakie usługi medyczne będą dokupywane. Oferent może się odwołać od decyzji NFZ. Andrzej Grzybowski złożył już odwołanie.
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach kształcą się dzieci i młodzież do 24. roku życia. W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.pap, ps