Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podkreślił, że wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania dofinansowania z UE trafiły już do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która pośredniczy w uzyskaniu unijnego wsparcia. - Liczymy, że ocena merytoryczna potrwa ok. trzech miesięcy, wówczas poznamy decyzję, ale nie wyobrażam sobie innej niż ta, o dofinansowaniu naszego projektu - powiedział.
Głównym celem rzeszowskiego projektu jest usprawnienie miejskiej komunikacji publicznej. Kierownik projektu Paweł Potyrański tłumaczył, że w ramach projektu powstanie m.in. Zintegrowany System Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym. - Dzięki niemu priorytet na rzeszowskich ulicach będzie miała komunikacja miejska - dodał. Zaznaczył, że będzie to możliwe m.in. poprzez wydzielenie buspasów. Kolejnym ważnym punktem projektu jest zakup 80 nowoczesnych autobusów - rozpisany został już przetarg na ich dostawę, który wkrótce ma być rozstrzygnięty. W ramach programu zmienią się również przystanki rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Zamontowane zastaną na nich tablice świetlne, które będą informować o nadjeżdżających autobusach. Pasażerowie dowiedzą się również o połączeniach i możliwościach przesiadek.
W Rzeszowie przebudowane zostaną również najważniejsze skrzyżowania, w sumie takich inwestycji będzie 11. Niektóre z zadań, wchodzących w skład programu transportowego, są już realizowane, m.in. przebudowa ul. Podkarpackiej. Inwestycje, które przewiduje projekt "Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic" warte są ponad 400 mln zł - przy czym 311 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Realizacja projektu ma się zakończyć do końca 2014 r.
PAP, arb