Celem sztafety jest przepłynięcie 6.579 długości 25-metrowego basenu. Pomysłodawcy akcji wyliczyli, że właśnie tyle dni minęło od 3 stycznia 1993 roku, kiedy Orkiestra zagrała po raz pierwszy. Aby zrealizować ten ambitny cel, trzeba było rozpocząć pływanie już w nocy. Sztafeta ma zakończyć się o północy z niedzieli na poniedziałek. Popłynąć może każdy, kto jest zdrowy i czuje się na siłach, żeby wesprzeć akcję. Wszyscy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział oraz czerwone serduszka WOŚP.
W przedsięwzięciu wzięło udział m.in. kilkunastu chorzowskich policjantów, a wśród nich zastępcy komendanta miejskiego policji. Przepłynęli w sumie 732 długości basenu. Impreza odbywa się w kompleksie sportowym „Hajduki" w Chorzowie. Akcje, z których dochód zasili konto WOŚP, organizowano na Śląsku już w sobotę. W klubie na terenie starego browaru w Tychach blisko sto pań w różnym wieku przez kilka godzin uczestniczyło w II Tyskim Maratonie Zumby – połączenia tańca i aerobiku. Z datków, które zastępowały bilety wstępu, zebrano ok. 2 tys. zł. Za darmo pracowały instruktorki i obsługa.
- Przyszły nie tylko mamy, ale całe rodziny; widać było niezwykłą serdeczność, a kwoty wrzucane do puszek niemal w każdym przypadku przekraczały zwykłą cenę biletu - relacjonowała współorganizatorka tyskiego maratonu, Anna Chowaniec.
Także w sobotę z Knurowa wyruszyła – już po raz ósmy - sztafeta biegowa na rzecz WOŚP. Dwunastu biegaczy dotarło do Warszawy w niedzielę około południa, by wziąć udział w biegu „Policz się z cukrzycą". W niedzielę na Śląsku WOŚP wspierają także Koleje Śląskie, które wraz z PKP Energetyką i Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych uruchomiły specjalny pociąg, odwiedzający kilkanaście śląskich miast: Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Katowice, Mikołów, Orzesze, Rybnik, Racibórz, Żory, Pszczynę, Czechowice-Dziedzice i Tychy. Cena przejazdu – datek do puszki.
Miejscem wojewódzkiego finału WOŚP jest Chorzów, gdzie przed rokiem, z udziałem Jurka Owsiaka, ruszył XIX Finał Orkiestry. Na scenie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku wystąpią zespoły Nell i Róże Europy, a gwiazdą wieczoru będzie Patrycja Markowska. Inne atrakcje to m.in. loty balonem, psie zaprzęgi, pokazy tańca z ogniem. W internecie można wylicytować np. 135-metrowy szalik, w który niedawno ubrano rzeźbę żyrafy w chorzowskim parku. Pracowało nad nim ok. 100 osób.
Muzeum Śląskie w Katowicach przekazało na licytację koszyk pomarańczy, przypominający ten, który na obrazie Aleksandra Gierymskiego trzyma słynna pomarańczarka. Każda z pomarańczy jest sygnowana "podpisem" malarza. Zwycięzca otrzyma także oprawioną reprodukcję obrazu. Licytacja odbędzie się obok hali Spodka, gdzie odbywa się katowicki finał WOŚP.
Pieniądze zebrane przez wolontariuszy oraz w trakcie licytacji podczas XX Finału zostaną przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie wcześniakom oraz na pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą.Czytaj także na wprost.pl:
Czytaj więcej na Wprost.pl:
Francja: WOŚP gra w Paryżu
XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Finał WOŚP w Afganistanie
WOŚP w Rzeszowie: rękawice bokserskie "Diablo" Włodarczyka do wygrania
Największa puszka WOŚP w Gdańsku