Z szacunków władz Guimaraes wynika, że zaledwie 7 mln euro pochodziło z dotacji instytucji europejskich i międzynarodowych. Pozostałe środki zostały przekazane bezpośrednio z budżetu samorządu tego północnoportugalskiego miasta. - Pieniądze przekazane na modernizację zainwestowano przede wszystkim w remont 13 zabytkowych budynków, zlokalizowanych w centrum miasta, a także w adaptację starej infrastruktury do wymogów różnych imprez. Podczas całego 2012 r. odbędzie się tu wiele wydarzeń o różnym profilu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury - poinformował burmistrz miasta Guimaraes, Antonio Magalhaes.
Najdroższym przedsięwzięciem sfinansowanym przez władze Guimaraes było wybudowanie tzw. Platformy Sztuk na terenie zabytkowego placu w historycznej części miasta. Jak ujawniła agencja prasowa Lusa, tegoroczna Europejska Stolica Kultury wydała na tę inwestycję ponad 16,6 mln euro. - Na terenie Platformy Sztuk przygotowaliśmy wielofunkcjonalną przestrzeń dla różnego rodzaju wydarzeń artystycznych, kulturalnych, społecznych, a także gospodarczych - dodał Antonio Magalhaes.
Niemałe środki Guimaraes wydało również na szkolenia dla personelu tegorocznej edycji Europejskiej Stolicy Kultury. Według szacunków portugalskich mediów, organizatorzy przeznaczyli w ciągu ostatnich trzech lat kilkaset tysięcy euro na kursy z zakresu języków obcych, sztuki, marketingu oraz zarządzania. Skorzystało z nich ponad 2500 osób. Idea Europejskiej Stolicy Kultury, która narodziła się w 1985 r., obejmuje promocję życia kulturalnego miasta, regionu lub państwa na terenie Starego Kontynentu. Od 2007 r. inicjatywę podejmują dwa różne obszary europejskie. W tym roku, poza Guimaraes, Europejską Stolicą Kultury jest również słoweński Maribor.
Guimaraes jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w Portugalii. Do XII w. było stolicą tego kraju. W 2001 r. historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
eb, pap