Dzień Judaizmu, przypadający 17 stycznia, to w Poznaniu nie tylko nabożeństwo, ale także cykl wydarzeń kulturalnych i naukowych. Związane jest to z dawną funkcją metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, który odpowiadał z ramienia Episkopatu za dialog z judaizmem. 11 stycznia metropolita poznański debatował z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem o biblijnym Jakubie.
W kolejnych dniach w Poznaniu zorganizowana zostanie wystawa "Judaizm dawniej i dziś", na której zaprezentowane zostaną książki o tematyce judaizmu, wiary, obrzędów i symboli oraz gra miejska "Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów". Celem gry jest przypomnienie historii i pokazanie współczesności żydowskiej społeczności Poznania.
W Dzień Judaizmu, w kościele pw. Św. Wojciecha zaplanowano nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu. Poznańskie Dni Judaizmu zakończy dzień później jazzowy koncert zespołu Klezmafour z Lublina.
ja, PAP