Celem akcji jest zwiększenie nacisku na przestrzeganie zakazu palenia w miejscach wolnych od dymu tytoniowego oraz prowadzenie kampanii społecznej informującej o konsekwencjach zdrowotnych palenia papierosów, a także propagowanie zdrowego stylu życia. Bardziej skrupulatnie niż dotychczas będą monitorowane miejsca, w których nie można palić. W czwartek w rudzkim magistracie podpisano listy intencyjne pomiędzy lokalnymi partnerami projektu. Zostali nimi: rudzki magistrat, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Miejska Policji oraz Sfera TV i „Wiadomości Rudzkie".
- Policjanci i strażnicy miejscy będą kontrolować przystanki. Restauratorzy, którzy nie mają miejsc wyznaczonych do palenia papierosów, powinni o to zadbać - zapowiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Prezydent podkreśliła, że sama nigdy nie paliła; zapewniła też, że ofiarami tego nałogu jest stosunkowo niewielu miejskich urzędników. Mają oni w urzędzie specjalnie wyznaczone miejsca, w których można palić. Projekt „Odświeżamy nasze miasta..." będzie realizowany w Rudzie Śląskiej do 30 września 2013 r. W tym roku w ramach projektu zostaną przeprowadzone m.in. szkolenia dla strażników miejskich i policjantów, odpowiedzialnych za monitoring przestrzegania zakazu palenia w oznakowanych strefach bezdymnych.
Ponadto w ramach projektu przez cały rok 2012 w Rudzie Śląskiej prowadzone będą również spotkania o charakterze edukacyjnym, podczas których mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania spirometryczne.Przedstawiciele magistratu i sanepidu przypominają, że mimo przepisów antynikotynowych, palenie w strefach zakazanych nadal jest powszechne. Powołują się na badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 2011 r., zgodnie z którymi na bierne palenie Polacy najbardziej narażeni są na przystankach komunikacji miejskiej. Z tym problemem zetknęło się 31 proc. badanych.
eb, pap