Około 70 tys. zużytych baterii, ponad 122 tys. plastikowych korków, 1100 tonerów i 21 tys. płyt CD zebrały przedszkolaki z Ostrowa Wielkopolskiego oraz uczniowie w ramach pierwszego w kraju programu "Podręczniki za odpady".
- Głównym celem tego pilotażowego projektu jest wyposażenie wszystkich uczniów klas pierwszych gimnazjów w elektroniczne podręczniki i nowoczesne pomoce naukowe, czyniąc tym samym naukę w szkole bardziej przyjemną i nowoczesną - poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Sylwia Nowicka. - Założeniem projektu jest jego długoterminowość i dynamiczny rozwój - dodała. - Oznacza to, że w kolejnych jego fazach następne roczniki uczniów oraz szkoły zostaną wyposażone w nowoczesne narzędzia nauki - podkreślił prezydent miasta Jarosław Urbaniak.
Według Nowickiej akcja skierowana jest także do przedsiębiorstw i osób prywatnych. - Może się do niej włączyć każdy, wystarczy segregować i wrzucać odpady do specjalnych pojemników, które rozdano - podkreśliła Nowicka, która zwróciła uwagę, że projekt łączy ekologię z ekonomią - im więcej odpadów, tym więcej zysku.
Oprócz baterii, tonerów, płyt DVD i kartridży, zbierane są także płyty CD. W projekcie uczestniczy około 9 tysięcy uczniów.PAP, arb