Na warsztatach hafciarskich dzieci mają wyszywać obrus, a także komplet serwetek do nauki ściegów oraz do odgadywania rodzajów haftów. Podczas tych zajęć wszystkie osoby będą miały zasłonięte oczy, a przez to równe szanse w realizacji zadań – zaznaczyła muzealniczka. Spotkanie z architekturą drewnianą urozmaici miniatura jednego z zabytkowych obiektów w Parku Etnograficznym, wykonana w skali 1:25 i tak skonstruowana, by można było ją rozkładać na części i pokazywać, gdzie znajduje się krokiew, paza, podwalina, czy inny element budowli.
Z kolei na potrzeby warsztatów kulinarnych powstanie specjalna książka kucharska - z dużym drukiem, elementami tyflografiki (wypukłymi rysunkami dotykowymi) i różnorodnymi fakturami. Zakupione zostaną również artykuły spożywcze, naczynia, czepki i fartuchy niezbędne do wspólnego gotowania. Projekty ścieżek będą konsultowane dziećmi niewidomymi i słabo widzącymi; prace przygotowawcze potrwają do końca kwietnia. W maju i czerwcu odbędą się bezpłatne warsztaty; każdy temat zrealizowany zostanie trzykrotnie.
Projekt „Skansen na dłoni" Muzeum Wsi Kieleckiej zgłosiło do konkursu w ramach Akademii Orange. Znalazł się on w gronie laureatów i uzyskał dofinansowanie na realizację w wysokości 20 tys. zł. Wszystkie materiały, scenariusze i dobre praktyki wypracowane w ramach tego projektu zostaną udostępnione na otwartej licencji Creative Commons – podkreśliła Ryń. Akademia Orange to innowacyjna edukacja kulturalna finansowana przez Fundację Orange. Celem tego programu grantowego jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży poprzez wspieranie projektów, które w nowatorski i atrakcyjny sposób zachęcają do zdobywania wiedzy.
ja, PAP