Poseł dodał, że dwa tygodnie temu otrzymał informację o likwidacji domu dziennego pobytu dla bezdomnych w Braniewie. Według posła bezdomnych poproszono o opuszczenie domu i przeniesienie się do baraku na cmentarzu komunalnym w mieście. - Ja w proteście i solidaryzując się z tym człowiekiem chciałbym jednoznacznie podkreślić, że nie chcę uczestniczyć w tworzeniu takiego państwa, być obywatelem państwa, w którym podstawowe fundamentalne prawa człowieka są łamane i najbardziej potrzebująca grupa, czyli bezdomni, nie mają opieki ze strony państwa - oświadczył.
Poseł Tomasz Makowski apelował zaś do premiera Donalda Tuska o wprowadzenie "jak najszybszych, radykalnych zmian, zwłaszcza w budżecie i gospodarce kraju". Posłanka Zofia Popiołek zwróciła natomiast uwagę, że "w tegorocznym budżecie rząd przeznaczył na pomoc dla bezdomnych 5 mln zł przy liczbie szacunkowej osób bezdomnych 40 tysięcy". Według niej jest to "suma śmieszna dla każdego".
24 stycznia kierownik MOPS-u ma wydać oświadczenie w tej sprawie. Jak powiedział wiceburmistrz Braniewa Jerzy Maziarz, dom dziennego pobytu, z którego opieki korzystali bezdomni, faktycznie działał tylko do końca roku. Pomieszczenia na działalność domu udostępniała parafia rzymsko-katolicka św. Antoniego, ale z końcem roku wygasła umowa na prowadzenie tej działalności. Noclegownia w Braniewie natomiast działa i tam bezdomni otrzymują nadal posiłki. Jak podkreślił wiceburmistrz, miasto przekazało już obiekt na potrzeby bezdomnych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Towarzystwo Socjal muszą zaadaptować budynek, by osoby potrzebujące mogły znaleźć w nim schronienie.
ja, PAP