Zwierzę zamieszkuje najgłębszą jaskinię świata, Krubera-Voronja, w której speleolodzy osiągnęli dotychczas głębokość 2191 m. Jaskinia leży nad Morzem Czarnym w Abchazji, w północno zachodniej Gruzji. Nowy gatunek nazwano Plutomurus ortobalaganensis. Niezwykłego stawonoga znaleziono go 1980 metrów pod powierzchnią Ziemi - żywi się on tam grzybami i rozkładającą się materią. W tej samej jaskini odkryto też trzy inne gatunki: Anurida stereoodorata, Deuteraphorura kruberaensis i Schaefferia profundissima.
Wszystkie cztery gatunki reprezentują skoczogonki - prymitywne, bezskrzydłe stawonogi. Żyją w całkowitych ciemnościach i nie posiadają oczu. Brak narządu wzroku A. stereoodorata kompensuje wyspecjalizowaną formą chemoreceptorów – receptorów pozwalających rozróżniać substancje chemiczne. Zwierzęta odkryła Ana Sofia Reboleira z portugalskiego Universidade de Aveiro oraz Alberto Sendra z hiszpańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Walencji, którzy schodzili do jaskinii Krubera-Voronja w 2010 r. w czasie ekspedycji zorganizowanej przez iberyjsko-rosyjski zespół CaveX.
Wcześniej skoczogonki znajdowano maksymalnie pół kilometra pod ziemią. W 1986 r., na głębokości 550 m. pod powierzchnią ziemi (także w jaskiniach, w Hiszpanii) naukowcy natrafili na przedstawiciela gatunku Ongulonychiurus Corpus. W 2011 na głębokości 430 m. w jednej z jaskiń chorwackich znaleziono z kolei Tritomurus veles. Odkrycie nowego gatunku, żyjącego o wiele głębiej, w całkowitych ciemnościach, daje nowe pojęcie o warunkach, w jakich egzystują różne zwierzęta.
PAP, arb