Drugi stopień zagrożenia lawinowego (w pięciostopniowej, rosnącej skali) obowiązuje w rejonie Karkonoszy. Po ostatnich spadkach temperatur szlaki są oblodzone, a warunki turystyczne bardzo trudne.
Ratownicy z karkonoskiej grupy GOPR ostrzegają, że świeży śnieg jest przewiewany przez wiatr i odkładany w formie poduszek śniegowych na mocno zmrożoną, starą pokrywę śnieżną. Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w zagłębieniach terenu, żlebach, jarach i na stromych stokach. Pokrywa śnieżna w szczytowych partiach gór wynosi od 30 do 130 cm, ale w miejscach odkładania śniegu może dochodzić nawet do 200 cm. W nocy temperatura może spaść nawet do minus ośmiu stopni Celsjusza, a w ciągu dnia wzrośnie powyżej zera.
Ratownicy ostrzegają, że z powody spadku temperatur na szlakach występuje bardzo duże oblodzenie, a bezpieczne poruszanie jest możliwe wyłącznie przy umiejętnym użyciu raków. Na Śnieżce grubość pokrywy wynosi ok. 95 cm, wieje słaby, zachodni wiatr, widoczność jest ograniczona do ok. 50 m, a temperatura dochodzi do ok. minus sześciu stopni i pada śnieg.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.
ja, PAP