Zadaniem zespołu będzie zapewnienie profilaktyki, wsparcia i opieki nad chorymi, przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz utrzymanie spadku zakażeń z matki na dziecko. Planowane są szkolenia, dzięki którym zwiększy się świadomość tematyki HIV i AIDS wśród lekarzy, służb mundurowych, pracowników oświaty i socjalnych oraz służb ratunkowych.
W skład zespołu weszli m.in. przedstawiciele wydziałów zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, izb lekarskich oraz izb pielęgniarek i położnych, marszałka województwa, Sanepidu, policji, kuratorium oświaty, NFZ, konsultanci wojewódzcy (z takich dziedzin jak diagnostyka laboratoryjna, choroby zakaźne, epidemiologia oraz zdrowie publiczne), a także dziewięć organizacji pozarządowych.
Na Mazowszu istnieje sześć punktów konsultacyjno–diagnostycznych (jeden w Płocku, pięć w Warszawie). - Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z bezpłatnych i anonimowych testów. Jak najszybsza diagnoza choroby i rozpoczęcie leczenia pozwalają zachować dobrą jakość życia. Tymczasem wciąż żyjemy w przekonaniu, że "HIV mnie nie dotyczy" i to przekłada się na niską liczbę osób, które z własnej inicjatywy poddają się testom na HIV – powiedziała Elżbieta Nawrocka z Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Dodała, że ok. 66 proc. osób nie wie o swoim zakażeniu.
Polska była do niedawna krajem, który dobrze radził sobie z epidemią HIV/AIDS i sytuacja w naszym kraju była stabilna. Jednak w zeszłym roku po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła tysiąc - odnotowano ich ponad 1,3 tys., z czego prawie 400 na Mazowszu - poinformowała konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska-Szymańska. W jej opinii, woj. mazowieckie na tle kraju plasuje się wysoko pod względem liczby nowych zakażeń, dlatego niezbędne są działania, które ograniczą epidemię i odwrócą tendencję wzrostową.
zew, PAP