Przeważającą część pracowników stanowi kadra techniczna – polscy inżynierowie, wspierani przez dwóch zatrudnionych na stałe w Polsce specjalistów z Japonii - poinformował dyrektor polskiego oddziału Yamazaki Mazak Tadeusz Szczepanik. Jego zdaniem decyzja o wybraniu Katowic na siedzibę polskiego oddziału spółki Yamazaki Mazak Central Europe była nieprzypadkowa. Zadecydowały dobre możliwości komunikacyjne, zarówno wewnątrz aglomeracji jak i względem reszty kraju, dostępność kadry inżynierów oraz koncentracja przemysłu w regionie. Firma ma już swoje centra techniczne w Poznaniu i Rzeszowie.
Generalnym wykonawcą katowickiego centrum była japońska firma Takenaka Europe, a podwykonawcami – firmy ze Śląska. Zadaniem oddziału jest kompletna obsługa klientów firmy. Centrum będzie też miejscem wdrażania nowych rozwiązań w zakresie technologii obróbki metalu oraz szkolenia specjalistów w tej dziedzinie. Głównym obiektem centrum technologicznego jest hala o powierzchni 500 m kw. Całkowicie utrzymana w białej kolorystyce bardziej przypomina laboratorium niż przestrzeń przeznaczoną dla maszyn produkcyjnych. Białe wnętrza dominują także w pozostałych 400 m kw. budynku, przeznaczonych na sale szkoleniowe i konferencyjne oraz biura.
- Centrum posiada zaplecze techniczne i technologiczne odpowiednie do wykonywania demonstracji maszyn i procesów obróbki, prac wdrożeniowych, serwisu i szkoleń – powiedział dyr. Szczepanik. Siedzibę oddziału zlokalizowano przy popularnej na Śląsku drodze - Drogowej Trasie Średnicowej. Samorząd Katowic, kosztem ponad 4,4 mln zł, sfinansował drogę serwisową do działek inwestycyjnych położonych wzdłuż trasy. Z inwestycji cieszą się władze miasta. - Motorem rozwoju każdego miasta i regionu są nowe inwestycje, a szczególnie firmy z branż zaawansowanych technologii, które zmieniają na korzyść wizerunek Katowic. Centrum Yamazaki Mazak w Katowicach jest jednym z kilkunastu w Europie, wyróżnienie Katowic jest więc tym bardziej znaczące - oceniła wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna.
Poprzez takie inwestycje jak centra technologiczne, miasto jest coraz lepiej postrzegane przez zagranicznych inwestorów. Mam nadzieję, że za przykładem Yamazaki Mazak pójdą inne japońskie firmy - dodała. Obecnie odbiorcą najbardziej zaawansowanych maszyn Mazak jest w Polsce przemysł lotniczy; są także użytkowane w przemyśle maszynowym, w produkcji maszyn budowlanych i rolniczych, pojazdów szynowych, części samochodowych, różnorodnych elementów konstrukcyjnych i wielu innych. Potencjalni klienci w przyszłości to producenci elementów elektrowni wiatrowych, ale także np. precyzyjnych instrumentów medycznych i implantów chirurgicznych.
Firma Yamazaki Mazak powstała w 1919 r. w japońskim mieście Nagoya. Założył ją Saddakichi Yamazaki; do dziś firma jest własnością rodziny Yamazaki. W latach 60. XX w. rozpoczęła eksport obrabiarek do USA. Obecnie jest największym producentem obrabiarek do metalu na świecie, a zarazem jedynym w branży, wytwarzającym kompletne obrabiarki w Azji, Ameryce i Europie. W dziewięciu zakładach produkcyjnych oraz 77 centrach technologicznych grupa zatrudnia ok. 7 tys. pracowników. Od 1999 r. firma współpracuje z zespołem Formuły 1 Vodafone McLaren Mercedes, dostarczając obrabiarki, na których produkowane są bolidy zespołu. Od 1994 r. Mazak dostarcza maszyny do Polski.
eb, pap