Dotychczas w Polsce na liście UNESCO wpisanych jest zaledwie siedem drewnianych kościołów znajdujących się na terenie południowej małopolski. Jak powiedział rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Wiesław Bek polsko-ukraiński szlak drewnianych cerkwi, który ma szanse powstać, będzie bardzo atrakcyjny dla turystów. Cztery cerkwie z Podkarpacia znajdują się w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku i Turzańsku. Bek zaznaczył, że samorząd województw zamierza wesprzeć właścicieli obiektów, aby były one dobrze przygotowane do wizyty eksperta UNESCO.
Z województwa małopolskiego szansę na wpisanie na listę UNESCO mają obiekty w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Ze strony ukraińskiej są to obiekty w Potyliczu, Rahatyniu, Drohobyczu, Żółkwi, Werbiążu Niżnym, Jasinie, Użoku i Matkowie. W ubiegłym tygodniu marszałkowie województw podkarpackiego i małopolski podpisali deklarację współpracy. W jej ramach mają wspólnie zabiegać o wpisanie na listę UNESCO cerkwi z obu regionów. W wspólnej deklaracji można przeczytać m.in. że drewniane kościółki to zabytki unikalne na mapie Europy, mocno związane z ideowymi wartościami.
- Te małe obiekty to piękne dzieła mistrzów architektury i snycerki są naszą spuścizną kulturową. Odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu świadomości i tożsamości lokalnej i regionalnej - czytamy w dokumencie. Polska Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO liczy 13 pozycji. Są na niej m.in. Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, Zamek krzyżacki w Malborku i Hala Stulecia we Wrocławiu.
ja, PAP