Radiowa Trójka pół wieku swego istnienia planuje świętować 1 kwietnia. Z okazji tej rocznicy Program Trzeci przygotował jubileuszowy spektakl zatytułowany "Trójka do potęgi". Przedstawienie jest przeniesioną na scenę książką autorstwa Grzegorza Miecugowa. Sztukę wyreżyserował Wojciech Malajkat, a nad całością czuwała Magdalena Jethon, dyrektor Trójki. - Nie przewidziałam tego, że 50 urodziny zastaną mnie na tym samym szacownym stanowisku. Musiałam wymyślić więc coś, co przebije zeszłoroczne obchody urodzinowe - podkreślała Magdalena Jethon, która zdradziła, że na pomysł spektaklu wpadł jej kolega, dziennikarz Marcin Zaborski. Pomysł wydał im się od razu świetny, ale nie wiedzieli, jak go zrealizować.
- W pewnym momencie przypomniało mi się, że nasz były dyrektor Grzegorz Miecugow napisał kiedyś powieść. Zadzwoniłam do niego z pytaniem, czy napisze dla nas powieść kryminalną. Zgodził się, ale powiedział, że to nie będzie jeszcze teatr. Wtedy pomyślałam o Wojtku Zimińskim, który ostatecznie zrobił adaptację, a Wojciech Malajkat zgodził się ten spektakl wyreżyserować - wspominała Jethon.
"Trójka do potęgi" to współczesna historia utrzymana w konwencji komediowej. Jej bohaterami autor uczynił troje socjologów. Postanawiają oni zarobić duże pieniądze na kojarzeniu międzynarodowych, fikcyjnych małżeństw. Po początkowym sukcesie sprawy dość szybko się mocno komplikują. - Naszych bohaterów ściga dwójka agentów z Interpolu. Oboje są polskiego pochodzenia i mówią w naszym języku. Ściga ich także dwóch dziennikarzy śledczych. Jeden jest wolnym strzelcem, a drugi to reporterka radiowej Trójki. Rzecz dzieje się w Polsce, Berlinie, Grecji. Trochę w TVN 24, trochę w programie Trzecim, trochę w warszawskich hotelach i restauracjach. Niektóre miejsca są zmyślone, a niektóre prawdziwe. Myślę, że wyszła z tego na scenie dość zabawna historia - opisywał Miecugow, który na początku lat 90-tych był dyrektorem Trójki.
Na scenie warszawskiego Teatru Syrena wystąpią Katarzyna Figura, Beata Ścibakówna, Krystyna Tkacz, Grażyna Wolszczak, Mateusz Damięcki, Piotr Machalica, Piotr Szwedes, Stanisław Tym, Maria Czubaszek, Artur Andrus, Marek Niedźwiecki, Michał Olszański, Urszula Dudziak, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Muniek Staszczyk, Janusz Zaorski. Premiery spektaklu odbędą się 30 i 31 marca w Teatrze Syrena w Warszawie. Kolejne spektakle będą grane od 1 do 5 i od 16 do 20 kwietnia oraz od 14 do 17 maja.
PAP, arb