- Św. Stanisław po raz pierwszy od 20 lat został wyjęty z muzealnej gabloty. Rzeźba została dokładne sfotografowana i zeskanowana – powiedziała Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury. Ten eksponat, podobnie jak kilkaset innych, trafi na stronę portalu internetowego, który ma być uruchomiony w 2013 r. Dzięki realizacji projektu „Wirtualne Muzea Małopolski" w internecie będzie można zobaczyć 700 najciekawszych i najcenniejszych obiektów z 35 małopolskich muzeów. Około 500 z nich będzie dostępnych w formacie 3D - będzie je można obracać, przybliżać, zobaczyć wszystkie detale.
- Spośród zabytków zgłoszonych przez uczestniczące w naszym projekcie muzea Rada Ekspertów wybrała takie, które są najbardziej reprezentatywne dla specyfiki dziedzictwa kulturowego Małopolski, unikalne, atrakcyjne wizualnie lub mają potencjał narracyjny, czyli wiąże się z nimi jakaś ciekawa historia. Ponadto placówki wskazały, które z eksponatów należy zdigitalizować w pierwszej kolejności, bo będą one poddane konserwacji lub, jak św. Stanisław, od którego zaczynamy, wypożyczone – wyjaśniła Gorgoń.
Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie to pierwsza placówka, którą odwiedzili specjaliści z Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w Małopolskim Instytucie Kultury. Kolejne będą muzea krakowskie, m.in. Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historyczne. Celem projektu „Wirtualne Muzea Małopolski" jest pokazanie, że w muzeach – także tych mniej znanych - są interesujące zbiory, które warto zobaczyć na własne oczy. Projekt współfinansowany ze środków UE realizuje Małopolski Instytut Kultury we współpracy z Departamentem Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego i 35 muzeami.
ja, PAP