- Efekty projektu "Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka" to rewitalizacja budynków nadszybia zabytkowego szybu Regis, zbrojenie szybu Regis wraz z montażem w nim wind osobowych, zabezpieczenie zabytkowych 21 wyrobisk górniczych i udostępnienie tych wyrobisk w ramach "Trasy Górniczej" - powiedział prezes Kopalni Soli "Wieliczka" S.A., Kajetan d'Obyrn.
W nowym sezonie turyści będą mogli także skorzystać z rejsu po solankowym jeziorze. Podziemny prom został zarejestrowany jako łódź żeglugi śródlądowej. Z jego pokładu można oglądać drewnianą obudowę komory Józefa Piłsudskiego.
Znajdująca się na głębokości 125 m komora Pistek Górny stanie się centrum zabaw dziecięcych. W przyszłości w Pistku będą również organizowane lekcje edukacyjne, najmłodsi turyści znajdą m.in. interaktywną mapę kopalni oraz wielkoformatową grę planszową. Pod ziemią trwają także prace w komorze Witos, która będzie miejscem wypoczynku i zabaw dla rodzin z dziećmi.
W komorze Słowackiego już w maju będą mogli zanocować pierwsi goście. - Zaaranżowane w nowoczesny sposób wyrobisko to komfortowy kompleks wypoczynkowo-noclegowy, z którego będą mogły skorzystać m.in. grupy szkolne - powiedział prezes spółki Kopalnia Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna, Marian Leśny. W komorze znajdą się także stanowiska multimedialne, czytelnia, miejsce na podziemną dyskotekę.
Od marca bilet do kopalni soli można kupić również w internecie. Jest to sposób na uniknięcie długich kolejek, jakie w sezonie letnim ustawiają się do kas biletowych. W ubiegłym roku kopalnię soli odwiedziło ponad 1 mln turystów; ponad połowa z nich (52 proc.) to turyści zagraniczni.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Jest w niej prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Sól w Wieliczce uzyskuje się tylko poprzez utylizację zagrażających kopalni wód.
zew, PAP