Jak poinformował rzecznik prasowy PKP SA we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, teraz smocze głowy wrócą na swoje miejsce. Pierwsze cztery smoki można już podziwiać na peronie 2. Kolejne zostały już wyprodukowane i czekają na montaż. - To jeden z odtwarzanych elementów zdobień hal peronowych dworca. Pierwotnie znajdowały się na czterech peronach, przy zejściach do tunelów miejskiego i centralnego - powiedział rzecznik.
Dodał, że po II wojnie światowej został tylko jeden smok – na peronie 5. - i właśnie on posłużył jako wzór wrocławskiemu kowalowi, który odtworzył pozostałe. Rzecznik przekonuje, że smoki nie mogą pozostać bezimienne. - Po świętach ruszy konkurs, w którym trzeba będzie wymyślić siedemnaście imion dla smoków - powiedział.
Remont wrocławskiego Dworca Głównego rozpoczął się w kwietniu 2010 r. Prace prowadzi konsorcjum pod przewodnictwem firmy Budimex. Inwestycja zakłada m.in. remont budynku dworca, peronów i wiat, a także placu przed obiektem. Koszt inwestycji to ok. 324 mln zł.
Pierwsze budynki Dworca Głównego we Wrocławiu powstały w połowie XIX wieku. Zaprojektował je Królewski Architekt Kolei Górnośląskich Wilhelm Grapow. Na przełomie XIX i XX wieku dworzec został przebudowany. Jego fasada utrzymana jest w stylu angielskiego neogotyku.eb, pap