Tychy to jedno z pierwszych miast wprowadzających program. Podobne ulgi mają m.in. seniorzy we Wrocławiu, a od 1 lipca będą mieli także sześćdziesięciolatkowie z Łodzi. W wielu miastach seniorzy mogą liczyć np. na kawę za symboliczną złotówkę. W tyskim programie będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 60 lat. Przystępując do akcji, otrzymają specjalną kartę, uprawniającą do ulg i rabatów w restauracjach, na basenie, w kinie, muzeum czy teatrze. - Celem programu jest podniesienie poziomu aktywności i sprawności mieszkańców miasta, którzy ukończyli 60 lat, a także zwiększenie ich uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i sportowych – tłumaczyła wiceprezydent.
Dotychczas chęć uczestnictwa w programie, oprócz wszystkich miejskich instytucji, zgłosiło kilkanaście lokalnych firm, oferujących seniorom rabaty i obniżki. - Napływają nowe wnioski i liczba firm uczestniczących w projekcie z pewnością zwiększy się – zapewniła Krystyna Rumieniuch z wydziału spraw społecznych i zdrowia tyskiego magistratu. Ponadto dla seniorów przygotowano m.in. potańcówki, seanse filmowe, ćwiczenia na matach, zajęcia nordic walking oraz atrakcje dla miłośników gier planszowych i szachów. W maju ruszą lekcje tańca.
Inaugurację tyskiej kampanii dla seniorów zaplanowano na 19 kwietnia podczas spotkania miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gościem specjalnym będzie pisarka i podróżniczka Elżbieta Dzikowska. „Aktywni 60+" to kolejny tyski program wprowadzający zniżki i ulgi dla mieszkańców. W 2009 r. w mieście ruszyła akcja „3+ liczna rodzina”, skierowana do rodzin wielodzietnych. Do programu zgłosiło się dotąd blisko 3,8 tys. uczestników; bierze w nim udział też ponad 50 firm i instytucji.
zew, PAP