Odnalezione fragmenty macew pochodzą prawdopodobnie z kirkutu w Białej. Według historyków, podczas II wojny światowej Niemcy nakazali wzmocnienie nagrobkami z tej nekropolii koryta rzeki w okolicach ratusza. Szefowa bielskiej Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra powiedziała, że to trzeci przypadek w ostatnich latach, by w rzece Białej odnalezione zostały macewy. Poprzednie znaleziono po powodziach w 1997 i 2007 roku.
W 1997 roku znaleziono pół nagrobka z piaskowca z czytelnymi hebrajskimi literami oraz kilka mniejszych fragmentów. 10 lat później wezbrany nurt przemieścił kamienie zalegające dno, a gdy woda opadła ukazał się pomnik nagrobny. Częściowo zachowała się na nim inskrypcja w języku hebrajskim. Brzmi ona: "Tu spoczywa mąż prawy reb. Cwi, kapłan, zmarł 4 dnia miesiąca tewet".
Pierwsi Żydzi spoczęli na cmentarzu w Białej w połowie XIX wieku. Wcześniej chowani byli w Cieszynie. Kirkut istniał do 1966 roku. Wówczas został zlikwidowany, a na jego miejscu powstała fabryka. Szczątki z większości grobów nie zostały ekshumowane.
ja, PAP