Jak poinformowała rzeczniczka urzędu Aleksandra Marzyńska, nie chodzi o perfekcyjną znajomość języka migowego. Tzw. kurs I stopnia przygotowuje do komunikacji z osobami głuchoniemymi i niedosłyszącymi. Urzędnicy marszałka poznali alfabet języka migowego oraz kilkaset podstawowych słów i zwrotów. - Po tym kursie urzędnik jest w stanie porozumieć się z osobą niedosłyszącą. Może zapytać - jak pomóc, o sprawę do załatwienia, o nazwisko czy dowód osobisty. Kurs miał też nauczyć urzędników przełamywania barier w kontakcie z niedosłyszącymi – zaznaczyła Marzyńska.
Według prowadzącego szkolenie Mirosława Koperwasa znajomość języka migowego przez pracowników urzędu umożliwi osobom niedosłyszącym i głuchoniemym na samodzielne załatwianie bieżących spraw. - Dzięki kursowi urzędnicy będą w stanie nie tylko obsługiwać niepełnosprawnych klientów z wyższą kulturą, ale też pozbędą się barier w komunikacji z takimi osobami – wskazał ekspert. Urzędnicy marszałka na razie wybrali do przeszkolenia co najmniej jedną osobę z każdego wydziału. Planują organizację kolejnych zajęć dla następnych grup pracowników. „Docelowo przeszkolonych ma być 60 osób, niewykluczone jednak, że będziemy szkolenia kontynuować. Sami jesteśmy zaskoczeni odzewem ze strony pracowników" – wyjaśniła Marzyńska.
Dla tych urzędników, którzy nie skorzystają z tej formy szkolenia, przygotowano prezentację multimedialną umożliwiającą samodzielną naukę alfabetu, liczebników oraz podstawowych zwrotów w języku migowym. W kwietniu weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. Zakłada ona konieczność przygotowania kadr samorządu terytorialnego do obsługi obywateli niesłyszących. Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego finansuje kursy języka migowego z puli własnych środków na szkolenia.
eb, pap