Karelus ujawnił, że możliwy jest podgląd on-line wszystkich świnoujskich przystani. Na stronie internetowej miasta Świnoujście przez kamery można zobaczyć, czy tworzą się kolejki oczekujących i wybrać najlepszą przeprawę. Także dla użytkowników telefonów komórkowych została przygotowana specjalna aplikacja. - W przypadku, gdy turystów będzie bardzo dużo, promy będą kursowały rotacyjnie - po zapełnieniu się będą odpływały. Mamy także możliwość uruchomienia dodatkowych promów na każdej przeprawie - zapewnił Karelus.
W sezonie letnim zdarza się, że wjazd na prom z powodu kolejki oczekujących zajmuje nawet kilka godzin. Dlatego turystom oczekującym na przeprawę w sobotę 28 kwietnia świnoujscy licealiści w ramach happeningu "Oswajanie kolejki" będą wręczać promocyjne gadżety i programy wydarzeń przygotowanych na majowy weekend.
Świnoujście nie ma stałego połączenia drogowego z resztą kraju. Do miasta leżącego na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór można dostać się od strony lądu wyłącznie promem, który pływa po rzece Świnie. Przeprawa w Karsiborzu to jedna z dwóch świnoujskich przepraw promowych; obsługuje głównie samochody ciężarowe, ale również osobowe i pasażerów niezmotoryzowanych. Druga przeprawa tzw. miejska obsługuje samochody mieszkańców miasta.
Na wyspie Uznam, gdzie mieszka 80 proc. mieszkańców miasta, znajduje się centrum administracyjno-usługowe. Wolin - największa polska wyspa - jest oddzielona od stałego lądu cieśniną Dziwną. Na tej wyspie znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne: terminal promowy, dworzec PKP i PKS.
ja, PAP