Organizatorzy kongresu, który ma być największym wydarzeniem biznesowym w tej części Europy, podkreślają, że tematyka składających się na imprezę ponad stu debat, dyskusji i wydarzeń obejmuje najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Wśród blisko 900 prelegentów będą znane postaci polskiego i europejskiego biznesu oraz polityki. W tym roku po raz pierwszy sesja otwierająca kongres odbędzie się nie w katowickiej Akademii Muzycznej, ale w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Kongres zainauguruje prezydent Bronisław Komorowski. Wystąpienia otwierające wygłoszą także unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, minister nauki Barbara Kudrycka oraz b. premier i szef europarlamentu Jerzy Buzek – szef rady programowej kongresu.
Tematem przewodnim pierwszej kongresowej sesji będzie „Europa 2020", czyli nowe wieloletnie ramy finansowe Unii Europejskiej (2014-2020), a także unijna strategia, która ma odpowiedzieć na wyzwania kryzysu zadłużeniowego i spowolnienia gospodarczego. W inauguracyjnej debacie omówione zostaną nowe mechanizmy rozwojowe w budżecie, podstawowe polityki unijne i konkurencyjność europejskiej gospodarki. Organizatorzy liczą na dyskusję dotyczącą m.in. tego, czy kryzys finansowy UE jest szansą na trwałą reformę europejskiego modelu wzrostu.
Wśród innych wiodących tematów tegorocznej edycji kongresu znajdą się m.in. zagadnienia polityki energetycznej UE i ochrony klimatu, innowacyjność, problematyka jakości infrastruktury i dostępu do surowców, rynku i inwestycji oraz wzrostu gospodarczego. Jednym z tematów dyskusji będzie spowolnienie gospodarcze z perspektywy krajów „starej" i „nowej” UE. Omówione będą też relacje gospodarcze Europy z Chinami.
W zestawie tematów kongresu nie zabraknie specjalistycznych dyskusji na tematy energetyki, finansów, transportu, górnictwa, hutnictwa, ciepłownictwa, rynku gazu czy budownictwa. Ponieważ czwarta edycja imprezy odbędzie się w przededniu piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012, część sesji będzie poświęcona mistrzostwom jako wielkiemu projektowi biznesowemu.
„O znaczeniu i skali wydarzenia, jakim od czterech lat jest Europejski Kongres Gospodarczy, stanowi nie tylko tematyka obejmująca kluczowe problemy gospodarki, ale przede wszystkim reprezentatywne, a jednocześnie różnorodne grono uczestników. To ich kompetencje i chęć otwartej debaty o wspólnych problemach tworzą najcenniejszą wartość kongresu" – przekonuje szef organizującej imprezę grupy PTWP Wojciech Kuśpik.
Wśród gości kongresu będą m.in. b. premier Słowacji Mikulasz Dzurinda, b. wicekanclerz Niemiec Joschka Fischer, b. unijny komisarz Guenter Verheugen, wielu ministrów i wiceministrów w polskim rządzie, a także szefowie i przedstawiciele największych polskich i europejskich firm.
Kongresowe spotkania odbędą się w jedenastu punktach Katowic. Aby ułatwić orientację – tak w tematyce ponad stu debat i sesji panelowych, jak i w lokalizacji kongresowych spotkań – organizatorzy polecają pierwszą aplikację mobilną wydarzenia na najbardziej popularnych platformach Android oraz iOS (iPhone, iPad). To swoisty mobilny przewodnik po imprezie, dający szybki dostęp do najświeższych informacji na jej temat. Aplikacja zawiera m.in. praktyczną agendę sesji i ułatwia nawigację między kongresowymi lokalizacjami. W jednym miejscu użytkownik otrzymuje szybki dostęp do najważniejszych materiałów o wydarzeniu, przydatnych kontaktów oraz multimediów.
Aby pobrać aplikację dla platformy Android należy otworzyć w urządzeniu aplikację Google Play (dawny Android Market) i wyszukać aplikację po nazwie „Europejski Kongres Gospodarczy". Można również skorzystać z bezpośredniego adresu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.miquido.eec. Aplikację można także pobrać bezpośrednio na telefon z AppStore bądź na komputer przy użyciu programu iTunes.
Organizatorem kongresu jest grupa PTWP SA - wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl. Wśród patronów medialnych wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.eb, pap