Prace te poprzedzą badania wykopaliskowe na dziedzińcu; naukowcy poszukują między innymi pozostałości dawnej studni - poinformował archeolog z muzeum Bogusław Chorąży. Elementy dekoracyjne będą spełniały rolę dyfuzorów światła; nawet przy małym nasłonecznieniu szklany dach będzie kumulował ciepło. Powstanie także winda i odrestaurowana zostanie elewacja wewnętrzna zamku. Dzięki zadaszeniu placówka wzbogaci się o nową „salę", której powierzchnia wyniesie 350 metrów kwadratowych.
Termin składania ofert upływa z końcem maja. Placówka zakłada, że cały projekt powinien zostać zakończony we wrześniu 2014 roku. Budowa zadaszenia sfinansowana zostanie z budżetu marszałka województwa śląskiego - poinformował wicedyrektor bielskiego Muzeum Wojciech Glądys. Koszt prac szacowany jest na kilka milionów złotych.
Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV wieku. W XV i XVI wieku nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 roku zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 roku. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 roku.
ja, PAP