- Budowę nowej kwatery do składowania odpadów, o powierzchni 2,5 ha, wraz z przebudową sieci ściekowej powierzono zwycięzcy przeprowadzonego przetargu – zielonogórskiej firmie Poszukiwania Naftowe Diament Sp. z o. o., która otrzyma za to ponad 6 mln złotych. Spośród siedmiu złożonych ofert wybraliśmy najkorzystniejszą, także pod względem ceny - poinformował Marcin Janczylik, rzecznik komunalnej spółki ProNatura, zarządzającej składowiskiem.
Na realizację inwestycji ProNatura ma zarezerwowane pieniądze w sowim budżecie. Spółka zamierza jednak ubiegać się również o dodatkowe środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wykonawca ma osiem miesięcy na realizację tej inwestycji.
- Bez rozbudowy składowiska, w myśl nowych regulacji prawnych, nasz kompleks nie będzie mógł bowiem pełnić funkcji regionalnej instalacji do zagospodarowania odpadów. Jednym z kryteriów jej funkcjonowania, jest zapewnienie składowiska o pojemności umożliwiającej składowanie odpadów przez okres nie krótszy niż 15 lat, podczas gdy obecnie używana niecka zostanie zapełniona w ciągu dwóch lat - zaznaczył Janczylik.
Rozbudowa składowiska, wraz z realizowanym przez ProNaturę projektem budowy spalarni, to element wprowadzanej w Bydgoszczy i regionie kompleksowej gospodarki odpadami.
- Dzięki spalarni znacząco ograniczymy składowanie odpadów, zwłaszcza biodegradowalnych. Jednak część wytwarzanych śmieci, nienadających się do odzysku, kompostowania czy spalenia, będzie nadal składowana – dodał rzecznik.
Rocznie spalarnia utylizować ma około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z 16 gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego, rozwiązując nie tylko problem składowania śmieci, ale również dostarczając "zielonej energii". Zgodnie z założeniami technicznymi, podczas utylizacji powstanie prąd, który w pełni powinien pokryć potrzeby inwestorów z Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, a także powstanie ciepło, które w ponad 90 proc. pokryje zapotrzebowanie Bydgoszczy poza okresem grzewczym.
Budowa odwleka się jednak, gdyż pierwszy przetarg, po kilku odwołaniach uczestników, został unieważniony. Pod koniec maja ogłoszono drugi przetarg, którego wynik znany będzie w lipcu.
Budowa spalarni ma być jedną z największych inwestycji w regionie kujawsko-pomorskim. Będzie realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych (dofinansowanie wyniesie 340 mln zł). Zakład ma powstać na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Dzięki inwestycji dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego oraz sąsiadujące z nimi gminy mają zyskać wspólny system gospodarki odpadami, zgodny z wymogami UE.sjk, PAP