Poinformował o tym rzecznik prasowy marszałka województwa Jan Kwasowski. - Dodatkowe pieniądze pozwolą na sprawniejszą realizację ważnego dla podlasian przedsięwzięcia - dodał Kwasowski. Poinformował, że rządowa e-administracja w Podlaskiem ma powstać do końca 2014 r. i kosztować 38,1 mln zł, z czego dotacja unijna wyniesie 32,4 mln zł. Projekt pod nazwą "Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – administracja rządowa" obejmie 20 jednostek administracji rządowej w województwie, w tym policję, straż pożarną, Urząd Kontroli Skarbowej czy Izbę Celną.
W ramach projektu ma powstać cyfrowa platforma do obsługi administracji oraz interesantów. Chodzi zarówno o wewnętrzną komunikację elektroniczną w poszczególnych urzędach, jak i o elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy urzędami. Wszystko to ma służyć docelowo rezygnacji z dokumentów papierowych wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo. Wprowadzi on jednolite systemy elektronicznego zarządzania dokumentacją. Petenci mają być obsługiwani szybciej. Jednolity system ułatwi też wymianę danych między instytucjami, co dodatkowo odciąży osoby załatwiające sprawy urzędowe.
Kwasowski dodał, że projekt realizowany przez wojewodę podlaskiego jest ściśle powiązany z przedsięwzięciem realizowanym przez Urząd Marszałkowski – rozbudową cyfrowego urzędu. Jak wcześniej informował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, w ramach projektu mają powstać dwa systemy: e-Administracja i e-Bezpieczeństwo, czyli system wspomagający zarządzenie bezpieczeństwem województwa podlaskiego.
Część projektu dotycząca e-administracji ma być spójna z autorskim systemem informatycznym, jaki opracowali informatycy z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Urząd przez cały 2010 r. był jednym z dwóch urzędów wojewódzkich w Polsce, które pilotażowo wdrażały instrukcję kancelaryjną, czyli rozporządzenia premiera, dające urzędom możliwość załatwiania niektórych spraw tylko elektronicznie. Instrukcja obowiązuje od stycznia 2011 r.mp, pap