Pieniądze na sfinansowanie robót pozyskano ze zbiórek dziennikarzy, artystów i wolontariuszy, organizowanych na cmentarzach od 11 lat we Wszystkich Świętych. Łączny koszt projektu renowacji wyniósł 41 tys. zł. Remonty wymagają jeszcze inne grobowce oraz dwie kaplice greckie.
Dzięki tym pieniądzom odrestaurowano grobowiec Katasonowiczów, Grabowskich i Myszkiewiczów. Zwani Grekami, byli kupcami, którzy przywędrowali z Macedonii do Kalisza w pierwszej połowie XVIII wieku. Z ich inicjatywy został założony cmentarz prawosławny.
W odnowionym grobowcu spoczywa m.in. Zofia Katasanowa, żona dowódcy pułku Kozackiego wojsk rosyjskich i ostatni z potomków Greków – księgarz Jan Rayko Grabowski.
Na cmentarzu znajdują się także groby Ukraińców z Armii Petlury. Pochowano także około 50 wyższych oficerów, w tym 16 generałów Ukraińskiej Armii Ludowej, walczących wspólnie z Polakami w wojnie bolszewickiej 1920 r. Spoczywa tutaj wraz z córkami sprzyjający Polakom carski gubernator Kalisza od 1883 r. Michał Piotrowicz Daragan, którego polityka doprowadziła do rozkwitu miasta.
Cmentarz prawosławny położony jest w samym centrum miasta, przy tzw. Rogatce. Obok znajdują się jeszcze dwie inne zabytkowe nekropolie: rzymsko-katolicka z 1807 r. i ewangielicko-augsburska z połowy XVII wieku. Wszystkie wpisane są do rejestru zabytków. Kwesty na ich renowacje organizuje kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
PAP, Am