Kongres rozpocznie się 28 lipca – równolegle z odbywającym się w Kostrzynie XIII. Przystankiem Jezus - i potrwa cztery dni. - Cel kongresu to ewangelizacja tych, który porzucili praktyki chrześcijańskie; ten fragment działania Kościoła, który się zwraca do ludzi ochrzczonych, ale którzy do kościoła nie chodzą - powiedział przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski bp Grzegorz Ryś.
Zaznaczył, że tak rozumiana ewangelizacja „nie jest niczym nowym” – trwa w Polsce i w Kościele powszechnym od dziesiątków lat. Kongres ma być też okazją do spotkania wspólnot zaangażowanych w ewangelizację.
Wśród gości kongresu będzie przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej ewangelizacji abp Rino Fisichella. Rekolekcje będą głosić włoscy duchowni Enrique Porcu i Antonello Cadeddu, prowadzący misje ewangelizacyjna w slumsach Sao Paulo. Przyjadą biskupi, w tym pomysłodawca Przystanku Jezus bp Edward Dajczak, a także prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr Tomasz Żukowski z UW, prof. Jacek Kurzępa oraz świecki rekolekcjonista i teolog Andrzej Sionek. Naukowcy przedstawią stan wiary i kondycję Kościoła z punktu widzenia socjologii; duchowni opiszą te zagadnienia od strony duszpasterskiej.
Uczestnicy kongresu przedstawią nowe pomysły na ewangelizacje miast, parafii wiejskich, terenów nadmorskich i Bieszczad. Będą to m. in. projekty „Mobilna parafia” – wykorzystania nowoczesnych sposobów komunikacji wewnątrz parafii - i „Każdy tata czyta dzieciom” – kampania na rzecz uaktywnienia ojców w ewangelizacyjnym przekazie wiary. Inny pomysł to ewangelizacyjne dla ojców i dzieci. Będzie też mowa o roli muzyki w głoszeniu Dobrej Nowiny. Udział w tegorocznym Przystanku Jezus zgłosiło blisko 900 osób, prawie 380 chce uczestniczyć w Kongresie Nowej Ewangelizacji.
ja, PAP