Fenomenalny lekkoatleta amerykański Jessie Owens zdobył w stolicy Niemiec cztery złote medale, triumfując w biegach na 100 i 200 metrów, w sztafecie 4x100 m oraz w skoku w dal. Właśnie cztery krążki Owensa dały asumpt organizatorom z Domu Aukcyjnego Bonhams do takiego tytułu licytacji.
Kanclerz Rzeszy Adolf Hitler, który wielokrotnie przyjmował w loży honorowej bohaterów igrzysk, m.in. brązową medalistkę w rzucie oszczepem Marię Kwaśniewską-Maleszewską, ani razu nie zaprosił do siebie na stadionie czarnoskórego Owensa.
Największa uwagę kolekcjonerów pamiątek sportowych przyciągają: austriacka srebrna papierośnica z emaliowaną mapą Europy Północnej i pięcioma kółkami olimpijskimi, oryginalne plany wioski, gdzie mieszkali sportowcy oraz dwanaście fotografii z podpisem ich autorki, zmarłej w 2003 roku w wieku 101 lat Leni Riefenstahl.
Osoba Riefenstahl, znanej z nowatorskiej estetyki, wzbudzała wielokrotnie kontrowersje z powodu jej filmów propagandowych nakręconych w latach 30. ubiegłego wieku, które gloryfikowały politykę III Rzeszy.
W Berlinie, przed 76 laty, poza Marią Kwaśniewską-Maleszewską na podium stanęli także zdobywcy srebrnych medali: drużna WKKW w składzie: Zdzisław Kawecki, Henryk Leliwa-Roycewicz i Seweryn Kulesza oraz lekkoatletki Stanisława Walasiewicz (100 m) i Jadwiga Wajs (rzut dyskiem). Plonem startu biało-czerwonych były jeszcze dwa medale brązowe wywalczone przez wioślarską dwójkę podwójną (Jerzy Ustupski i Roger Verey) oraz strzelca Władysława Karasia.
Polaków nagrodzono w Berlinie medalami olimpijskimi w konkursie sztuki - srebrnym Józefa Klukowskiego za płaskorzeźbę "Piłkarze" oraz brązowymi Stanisława Ostoję-Chrostowskiego, twórcę drzeworytu "Dyplom Yacht Klubu" i w dziedzinie literatury Jana Parandowskiego za "Dysk Olimpijski".
zew, PAP