Szpital ma zostać otwarty w 2015 roku.
- Zakończenie prac projektowych i złożenie wniosku to kamień milowy dla projektu, nad którym InterHealth, czyli partner prywatny, pracuje bardzo intensywnie. Pomimo złożoności projektu postaramy się skrócić czas analizy dokumentacji na tyle, by wydać decyzję nawet w ciągu miesiąca – powiedział wicestarosta żywiecki Andrzej Kalata.
Członek zarządu InterHealth Canada Nasser Massoud powiedział, że firma wraz ze starostwem zabiegają o domknięcie finansowania realizacji inwestycji. - Trwają zaawansowane rozmowy z bankami, z których kilka jest zainteresowanych udzieleniem kredytu na inwestycję. Prowadzimy także negocjacje z potencjalnymi dawcami pożyczki hybrydowej oraz partnerami kapitałowymi. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni rozmowy zakończą się konkretnymi ofertami ze strony nie jednego, ale kilku partnerów finansowych – wyjaśnił.
Wicestarosta Andrzej Kalata powiedział, że w przygotowaniach do realizacji inwestycji uczestniczy także powiat, który ma między innymi doprowadzić media do działki. Starostwo rozstrzygnęło przetarg na wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej i zawarło umowę w sprawie tymczasowego przyłącza energetycznego. Trwa procedura związana z uzbrojeniem działki w gaz. Powstaje projekt poszerzenia drogi dojazdowej do szpitala.
Powiat żywiecki jest krajowym pionierem w dziedzinie realizacji inwestycji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Starostwo kilka lat temu uznało, że nie opłaca się remontować starego, przeszło stuletniego szpitala, ponieważ wartość prac przekroczyłaby koszt stworzenia nowego. Władze powiatu zdecydowały, że będą szukać prywatnego partnera do budowy szpitala. Na inwestycję w Żywcu zdecydowała się firma InterHealth Canada, która specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. Umowa została zawarta we wrześniu ubiegłego roku.
Nowy szpital powstanie na żywieckich Polach Lisickich. Powierzchnia użytkowa wyniesie 18,4 tys. m kw. Do dyspozycji pacjentów będą między innymi tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny, a wiele dotychczasowych usług specjalistycznych zostanie rozszerzonych i powstaną nowe poradnie. W szpitalu planuje się uruchomienie oddziału ratunkowego z lądowiskiem dla helikopterów. Nowością będzie centrum kompleksowej opieki "One-stop-shop", czyli "wszystko pod jednym dachem". Dzięki tej metodzie spora część przeprowadzanych badań, oceny stanu zdrowia, leczenia oraz wypisów wykonywana będzie nawet podczas jednej wizyty.
Kanadyjczycy zapewniają, że system zarządzania sprawi, iż nowy szpital w Żywcu stanie się dwa razy bardziej efektywny od obecnego, choć będzie miał podobną liczbę łóżek. Firma InterHealth Canada oblicza, że dzięki inwestycji w powiecie przybędzie ok. 300 nowych miejsc pracy.
W budynku dotychczasowego szpitala powstanie nowoczesny kompleks geriatryczny. Według planów działać tam będą poradnie dla osób starszych, oddział opieki długoterminowej, kompleks domów spokojnej starości oraz hotel uzdrowiskowy.
InterHealth Canada prowadzi placówki medyczne między innymi w Turcji, Kuwejcie, Wielkiej Brytanii i w Ameryce Środkowej.mp, pap