Program badawczy „Dziedzictwo Kresów” jest realizowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie we współpracy z EU Institute in Japan Tokyo, utworzonym przez cztery japońskie uczelnie: Hitotsubashi University, International Christian University, Tokyo University of Foreign Studies i Tsuda College.
Do tej pory japońscy badacze dwukrotnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych historii i dziedzictwu Rzeczypospolitej Obojga Narodów i fenomenowi wielokulturowości Europy Środkowej - w 2008 r. odbyły się one na terenie Polski Wschodniej i Ukrainy Zachodniej, a w 2010 r. - na pograniczu polsko-litewskim.
W ramach trzeciej części programu, która rozpocznie się w najbliższy czwartek i potrwa do 1 września, badacze odwiedzą m.in. Grodno, Nowogródek i Mińsk. Zobaczą wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamek w Mirze i rezydencję Radziwiłłów w Nieświeżu.
- W Grodnie będziemy oglądać miejsce, gdzie mieszkała Eliza Orzeszkowa. Pojedziemy też do Bohatyrowicz, gdzie zobaczymy grób Jana i Cecylii, oraz miejsce, gdzie znajdował się Korczyn. Chcemy przybliżyć uczestnikom kontekst "Nad Niemnem", który będzie komentowany przez znawców tego tematu. Będziemy też podążać śladami Mickiewicza odwiedzając dworek w Zaosiu i śladami rodów magnackich – Sapiehów i Radziwiłłów – powiedziała Barbara Szyper, pracownik Ośrodka Edukacji i Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury. W Mińsku badacze z Japonii przyjrzą się przykładom monumentalnej architektury socrealizmu.
Konsultantem programu „Dziedzictwo Kresów” po stronie japońskiej jest prof. Sekiguchi Tokimasa z Tokyo University of Foreign Studies, tłumacz literatury polskiej i autor pierwszego podręcznika języka polskiego dla Japończyków. Program, realizowany na podstawie 5-letniej umowy z EU Institute in Japan Tokyo, zakończy się w tym roku. Strona japońska jest zainteresowana kontynuowaniem w kolejnych latach współpracy w zakresie organizowania seminariów ukazujących przestrzeń kulturową Europy Środkowej i Wschodniej.mp, pap