17 września mija 73. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.
Na tablicy mającej kształt kobiety tulącej dwójkę dzieci widnieje napis: „Ocalającym nas matkom sybiraczkom, matkom katyńskim”. Powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń i Związku Sybiraków. - Kiedy pojechałem do Kazachstanu z mamą, ja miałem 11 lat, ona nieco ponad 30. Była dla mnie wszystkim: matką, księdzem, nauczycielem. Póki żyjemy, robimy wszystko, by pozostała pamięć o naszych matkach – powiedział Ziemomysł Anger ze Związku Sybiraków.
Jak wyjaśniła przewodnicząca komitetu organizacyjnego, dzięki któremu powstała tablica, Dobrochna Konrad, jest to wotum wdzięczności dla matek, hołd złożony przez ich dzieci. - Matki sybiraczki zdolne były do wielkich poświęceń, by chronić życie swoich dzieci. Matki katyńskie przez wiele lat po wojnie przeżywały to wielkie sponiewieranie godności oficerów polskich, ich mężów, a naszych ojców. Byliśmy przekonani, że wydobycie z cienia Golgoty Wschodu naszych matek-bohaterek jest naszym świętym obowiązkiem - podkreśliła Konrad.
Autorem płaskorzeźby jest Robert Sobociński. Jej koszt to ok. 10 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze składek członków Stowarzyszenia Katyń i Związku Sybiraków oraz ze zbiórki publicznej. Obchody 73. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę w Poznaniu rozpoczęła w poniedziałek uroczystość wręczenia Krzyży Zesłańców Sybiru. W intencji matek sybiraczek i matek katyńskich odprawiona została msza św. Ulicami miasta przeszedł marsz pamięci zakończony przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru.
- Tu, w Wielkopolsce, potraktowanej z niewyobrażalnym okrucieństwem i brutalnością przez niemieckiego okupanta, doskonale rozumiemy ogrom polskich cierpień doznanych na Wschodzie. Dlatego dzisiaj - w rocznicę dramatycznych wydarzeń - oddajemy hołd wszystkim ofiarom tej tragedii. Zawsze będziemy o nich pamiętać. To nasze wielkie zobowiązanie wobec pokoleń, które swoje przywiązanie do polskości i niepodległości pieczętowały cierpieniem i krwią – powiedział pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru wojewoda wielkopolski Piotr Florek
Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru autorstwa Roberta Sobocińskiego odsłonięto w Poznaniu w 1999 roku. Ma kształt drzewa, z którego wyłaniają się umęczone ludzkie postaci.
ja, PAP