Natomiast najwięcej badanych (ponad połowa) deklaruje niechęć do Arabów, Rumunów i Romów (Cyganów).
Amerykanie zyskali sympatię 58 proc. badanych Polaków, a niechęć do nich wyraziło 12 proc. Nieco ponad jedna czwarta (26 proc.) respondentów określiła swój stosunek do Amerykanów jako obojętny, a 5 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.
Włosi cieszą się sympatią 54 proc. ankietowanych Polaków, zaś 10 proc. wyraziło do nich niechęć. Prawie jedna trzecia (29 proc.) badanych ma do nich stosunek obojętny, a 7 proc. nie umiało zająć stanowiska w tej sprawie.
Francuzi i Anglicy zyskali sympatię 51 proc. badanych Polaków; niechęć do Francuzów deklaruje 12 proc., do Anglików 15 proc.. Obojętność w stosunku do narodu francuskiego wyraziło 30 proc., zaś do narodu angielskiego 28 proc. Nie miało zdania: w stosunku do Francuzów 7 proc., a do Anglików - 6 proc.
Z badań CBOS wynika także, że sympatia zdecydowanie przeważa nad niechęcią w stosunku do: Greków, Słowaków, Austriaków oraz Japończyków.
Sympatię do Niemców deklaruje 38 proc. badanych, obojętność - 28 proc., niechęć - 31 proc., nie ma zdania - 4 proc.
W odniesieniu do Żydów sympatię deklaruje 23 proc., obojętność - 23 proc., niechęć - 46 proc., 8 proc. nie ma zdania.
Niechęć do Romów wyraziło 60 proc. badanych Polaków, a tylko 15 proc. sympatię. Jedna piąta (20 proc.) ankietowanych Polaków ma do nich stosunek obojętny, a 5 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie. Podobny stosunek mają Polacy do Arabów i Rumunów.
les, pap