Rośnie liczba rozwodów w Polsce. Nie ma reguły, rozpadają się młode małżeństwa ze stażem do 4 lat i pary, które przeżyły wspólnie 20 lat i więcej.
Z danych GUS wynika, że w 2011 roku rozwiodło się ponad 17, 3 tys. par ze stażem małżeńskim wynoszącym ponad 20 lat. Małżeństw ze stażem nieprzekraczający4 4 lat rozpadło się nieco mniej 15, 5 tys.
Socjologowie wyjaśniają, że pary z długim stażem rozstają się, gdy usamodzielniają się ich dzieci.
– Pary wychodzą z założenia, że gdy dzieci dorosną, to rozwód krzywdy im nie zrobi – zauważa prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.
Dodatkowo rozwój medycyny przyczynił się do wydłużenia życia i poprawienia sprawności fizycznej. Żyjemy dłużej, chcemy żyć lepiej. Późni rozwodnicy, chcą odmienić swoje życie w kolejnych 20–25 latach, które im pozostały.
W ponad dwóch trzecich przypadków powództwo o rozwód wnoszą kobiety. Zdaniem, prof. Tomasza Szlendaka, socjologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu kobiety są teraz lepiej wykształcone, niejednokrotnie zarabiają więcej niż ich partnerzy i nie są już uzależnione finansowo od mężczyzn. - Jeśli trzeba, śmielej pozbywają się "zbędnego balastu" – dodaje prof. Szlendak.
jc, gazetaprawna.pl