Starsi ludzie, którzy spędzają czas np. na grze w brydża czy szachy, są mniej narażeni na zachorowanie na chorobę Alzheimera i inne formy demencji starczej - ustalili amerykańscy naukowcy.
Według badań przeprowadzonych przez zespół pod kierunkiem doktora Joe Verghese z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, gra w szachy redukuje ryzyko Alzheimera o 74 procent, a rozwiązywanie krzyżówek - o 38 procent. Oglądanie telewizji nie ma znaczenia dla utrzymywania umysłu w formie.
Starsze osoby grające na instrumentach muzycznych mają o 69 procent większe szanse uchronienia się przed Alzheimerem. Z zajęć typowo fizycznych tylko taniec wyraźnie zmniejsza ryzyko tej choroby, bo aż o 76 procent. Z innych badań wynikało, że działanie takie ma również praca w ogródku przydomowym.
Alzheimer jest chorobą powstającą wskutek degeneracyjnych zmian strukturalnych w mózgu. Naukowcy uważają, że aktywność umysłowa może powstrzymać te procesy.
Na chorobę Alzheimera cierpi około 4 milionów Amerykanów. Liczba chorych wzrasta w miarę wchodzenia w wiek emerytalny pokolenia powojennego wyżu demograficznego i wydłużania się średniej długości życia w USA.
sg, pap