Unia wyprzedza na przykład Stany Zjednoczone w liczbie doktoratów, ale ma mniej czynnych naukowców (5,35 proc. na tysiąc ludności czynnej zawodowo w porównaniu z 8,66 proc. w USA i 9,72 proc. w Japonii).
Organ wykonawczy UE zapowiedział ogłoszenie "Karty Naukowca Europejskiego" i "Kodeksu postępowania przy rekrutacji naukowców", które ustanowią pewne nieobowiązkowe europejskie standardy w tej dziedzinie.
Komisja wesprze też system rejestrowania i wzajemnego uznawania osiągnięć naukowych oraz inicjatywy zmierzające do poprawy sytuacji socjalnej tego środowiska, w tym zwłaszcza uczestników studiów doktoranckich.
Od 10 lipca działa internetowy "Portal mobilności naukowca europejskiego" pod adresem http://europa.eu.int/eracareers/index_en.cfm. W ślad za tą inicjatywą powstanie "europejska sieć centrów mobilności", które będą doradzać w sprawach praktycznych przemieszczającym się naukowcom i ich rodzinom.
Mobilności naukowców powinno sprzyjać zwiększenie o 60 proc., do 1,6 mld euro w stosunku do poprzedniego programu, nakładów na szkolenia i stypendia wyjazdowe w VI ramowym programie współpracy naukowo-badawczej UE, realizowanym w latach 2003-2006.
Komisja nadal będzie naciskać na rządy, żeby zwiększały nakłady na naukę i sprzyjały inwestycjom przedsiębiorstw w tej dziedzinie w dążeniu do wspólnie przyjętego celu, jakim jest przeznaczanie na badania i rozwój 3 proc. produktu krajowego brutto.
rp, pap