Wen jest pierwszym tak wysokiej rangi przedstawicielem władz chińskich, który potwierdził kosmiczne ambicje Pekinu. Uczynił to zresztą, nie podając żadnych szczegółów, w odpowiedzi na konkretne pytanie dziennikarza na konferencji prasowej na indonezyjskiej wyspie Bali. Wen Jiabao przebywa na Bali jako gość szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
W niedzielę zastępca sekretarza chińskiej Komisji ds. Nauki, Technologii i Przemysłu, Wang Shuquan (czyt.Uang Szu-ciuan), zapowiedział, że "Chiny będą kontynuowały badania przestrzeni kosmicznej. W przyszłości Chiny planują eksperymenty kosmiczne i lądowanie na Księżycu". Wang także nie ujawnił żadnych szczegółów, w tym na temat planowanego terminu takich lotów.
W ostatnich tygodniach spekulowano, że pierwszy załogowy lot chiński w kosmos zbiegnie się ze świętem narodowym ChRL 1 października. Tradycyjnie święto październikowe - rocznica proklamowania ChRL - obchodzone jest przez tydzień.
Według ekspertów, długoterminowe chińskie plany kosmiczne obejmują przeprowadzenie lotu załogowego, a następnie - bezzałogową misję księżycową i wysłanie załogowego lotu na Księżyc.
Pierwszy Chińczyk poleci w kosmos na pokładzie rodzimego pojazdu kosmicznego - piątego z serii Shenzhou (czyt. Szen-dżou). W Pekinie od wielu miesięcy krążą pogłoski, że dwaj chińscy kosmonauci od miesięcy szkoleni są w rosyjskich ośrodkach.
Pierwszy chiński statek Shenzhou został wystrzelony w kosmos w listopadzie 1999 r. Program początkowo był oparty na technologiach rosyjskich. Później jednak naukowcy chińscy wprowadzili modyfikacje i obecnie twierdzą, że pojazd ten stanowi twór rodzimej myśli technicznej.
Shenzhou V ma dziesięciokrotnie okrążyć Ziemię. Lot ma trwać 24 godziny.
"Pekiński Dziennik Młodzieży" (Beijing Qinnian Ribao) w poniedziałek pisał, iż pierwszy Chińczyk postawi stopę na Księżycu za trzy lata.
Chińska pierwsza sonda księżycowa - informowała w poniedziałek gazeta - zostanie wystrzelona w kierunku Księżyca w ciągu "ośmiu- dziewięciu dni", przez rok będzie okrążać Księżyc, zbierając i przekazując na Ziemię dane na temat budowy geologicznej, środowiska czy bogactw naturalnych.
Zdaniem komentatorki brytyjskiej sieci BBC, informacja ta świadczy, iż chińskie ambicje kosmiczne idą znacznie dalej poza wystrzelenie załogowego lotu w kosmos. Wszelkie dalsze plany zależeć jednak będą bezpośrednio od powodzenia pierwszego załogowego lotu, oczekiwanego - jak wynika z słów premiera - w bardzo bliskim czasie.
sg, pap