Winda do kariery
Wojciech Grochala, absolwent Wydziału Chemii na Uniwersytecie Warszawskim, dzięki stypendium Fundacji Crescendum Est-Polonia mógł szukać eksperymentalnego potwierdzenia swych teorii stworzonych wcześniej we współpracy z noblistą Roaldem Hoffmannem (nagrodę uzyskał za teoretyczne badania reaktywności związków chemicznych). Grochala pracował w jednym z najlepszych laboratoriów zajmujących się nadprzewodnictwem, współpracując m.in. z naukowcami z Oksfordu, Cambridge, Leicester, Berkeley, Cornell oraz Lublany. Badał fluorosrebrzany (II) - substancje zawierające srebro i fluor (a ponadto beryl lub potas), które po zamknięciu w teflonowych otoczkach mogą służyć jako przewodniki prądu. Takie substancje po wejściu w tzw. stan nadprzewodzący całkowicie eliminują straty podczas przesyłu prądu elektrycznego. Wyniki badań, w których uczestniczył Grochala, mogą być wykorzystane w przyszłości w konstrukcji procesorów o częstości 1000 GHz. Prace nad tą technologią są teraz kontynuowane w kilku laboratoriach na świecie, m.in. w ośrodku badań wysokociśnieniowych Carnegie Institution of Washington i rządowym laboratorium Darebsury w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do kraju Grochala realizuje własne pomysły w dziedzinie magazynowania paliwa wodorowego na potrzeby transportu przyszłości, nadal we współpracy z prof. Hoffmannem. W przyszłym roku będą wspólnie rozpoczynać kolejny grant badawczy.
Krzysztof Kowalczyk wyjechał na swoje pierwsze stypendium zagraniczne na czwartym roku studiów w Szkole Głównej Handlowej. Wybrał bardzo rozwojową specjalizację - informatykę gospodarczą. W ramach innego stypendium mógł pracować w przedsiębiorstwach Procter&Gamble w Wielkiej Brytanii i USA, a także w portalu Lycos Europe.
Tomasz Guzik, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, na uniwersytecie w Oksfordzie zajmował się wolnymi rodnikami w naczyniach krwionośnych. Wyniki jego badań zostały opublikowane m.in. w renomowanym piśmie kardiologicznym "Circulation". W oksfordzkich laboratoriach Guzik przekonał się, że aby coś osiągnąć, trzeba pracować od szóstej rano do północy. Dzięki stypendium Fundacji Crescendum Est-Polonia zetknął się z najwybitniejszymi specjalistami w dziedzinie kardiologii. Teraz ma otwarte drzwi do ich renomowanych laboratoriów. Dla Grochali, Kowalczyka czy Guzika zagraniczne stypendia okazały się windą do światowej kariery.
Przykładowe stypendia zagraniczne (pełna lista w najnowszym numerze "Wprost)
1. Program Socrates-Erasmus Unii Europejskiej, Al. Szucha 25, 00-918 Warszawa, tel. (0-22) 622-37-12; [email protected] (informacja na poszczególnych wydziałach). 2. Studenci wszystkich kierunków mający średnią ocen powyżej 4,0 (granicę wyznacza rodzima uczelnia) i udokumentowaną znajomość języka obcego. 3. Stypendium semestralne lub dwusemestralne pokrywa koszt utrzymania w kraju unii i w Polsce (należy z niego opłacić m.in. akademik i ubezpieczenie). 4. Nabór jest prowadzony przez poszczególne wydziały - stypendium jest wliczone w tok studiów w Polsce.
1. British Council, Al. Jerozolimskie 59, 00-697 Warszawa, tel. (0-22) 695-59-83; stypendium im. Josepha Conrada; www.britishcouncil.pl. 2. Absolwenci szkół wyższych z co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym; wymagany projekt pracy (może dotyczyć różnych dziedzin nauki z wyjątkiem stomatologii, medycyny, weterynarii, muzyki, sztuk pięknych i sportu). 3. Stypendium 3-12-miesięczne pokrywa koszt nauki i utrzymania. 4. Przyznawanych jest kilkanaście stypendiów rocznie.
1. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, ul. Nowy Świat 4, 00-497 Warszawa, tel. (0-22) 625-69-78, 625-69-32; www.fulbright.edu.pl; [email protected]. 2. Doktoranci i doktorzy kierunków badawczych. 3. Stypendium 5-9-miesięczne na jednej z uczelni w Stanach Zjednoczonych pokrywa koszty nauki, utrzymania i podróży. 4. Przy komisji działa Centrum Doradztwa Edukacyjnego, w którym można zdobyć informacje na temat studiów w USA i możliwości ich finansowania.
1. Fundator stypendium, 2. Kto może być stypendystą, 3. Forma pomocy, 4. Dodatkowe informacje
Agnieszka Sijka
Magdalena Rychter
Pełny tekst w najnowszym 1092 numerze "Wprost", w sprzedaży od poniedziałku 27 października.