Technologia nuklearna, kiedyś faktycznie niedostępna, dzisiaj może być osiągalna za pośrednictwem "rozwiniętej ogólnoświatowej sieci, zdolnej dostarczać systemy do produkcji materiałów", które mogą być wykorzystane w różnego rodzaju broni. "Sieć dostawcza będzie rosła, ułatwiając nabywanie instrukcji i materiałów potrzebnych do produkcji broni nuklearnej. Ostatecznie i nieuchronnie dostęp do takich materiałów, jeśli nie do samej broni, uzyskają terroryści" - ostrzega ElBaradei.
"Jeśli świat nie zmieni kursu, grozi nam samozagłada" - podkreśla.
Według dyrektora MAEA, Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT) z 1968 roku musi zostać na nowo rozważony i zaostrzony, stosownie do wymogów XXI wieku. Jego zdaniem, nie powinno być możliwe wycofanie się z NPT, jak to uczyniła w ubiegłym roku Korea Północna, natomiast wiążące dla wszystkich krajów powinny stać się zaostrzone inspekcje przewidziane w dodatkowym protokole MAEA. Obecnie niespełna 40 spośród 180 państw sygnatariuszy NPT zaaprobowało ten protokół.
Również Grupa Dostawców Nuklearnych (NSG), składająca się z 40 państw, które współdziałają w zapobieganiu eksportu pokojowej technologii nuklearnej do krajów mogących wykorzystać ją do produkcji broni, powinna przybrać charakter wiążącego traktatu.
ElBaradei wzywa dalej do zaprzestania produkcji materiałów rozszczepialnych i nałożenia restrykcji na technologię wzbogacania uranu. Jego zdaniem, ludzie pomagający osobom winnym rozprzestrzeniania broni nuklearnej powinni być traktowani jak przestępcy, państwa zaś powinny usunąć luki i dwuznaczności, umożliwiające eksport drażliwych materiałów.
W wyraźnej aluzji do Stanów Zjednoczonych, które planują dalsze badania nad tzw. mini bronią nuklearną, ElBaradei przekonuje, że świat musi porzucić ideę, że broń nuklearna w ręku jednych krajów jest dopuszczalna, a zła w ręku innych. "Musimy odrzucić nierealne pojęcie - podkreśla - iż broń masowej zagłady w posiadaniu niektórych krajów jest rzeczą moralnie naganną, ale moralnie do przyjęcia jest to, że inne kraje opierają się na niej gwoli własnego bezpieczeństwa, a faktycznie doskonalą ją i rozwijają plany jej użycia".
oj, pap