"Powstanie biura oznacza, że działania Greenpeace w Polsce będą zwiększone i bardziej skuteczne, ale nie oznacza to, że w Polsce jesteśmy zupełnie nowi" - powiedział przedstawiciel Greenpeace w Polsce Maciej Muskat.
Przypomniał, że organizacja angażowała się już w różne kampanie w Polsce, m.in. działa przeciwko budowaniu platform wiertniczych na Morzu Bałtyckim. "Greenpeace będzie także starał się chronić polską przyrodę przed zagrożeniami, które mogą pojawić się z zewnątrz" - dodał Muskat.
Jego zdaniem, obecnie największym zagrożeniem dla polskiego środowiska oraz ludności jest kwestia organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO). (GMO to głównie rośliny, którym za pomocą metod inżynierii genetycznej wstawiono geny oporności m.in. na insekty, lub też dodano geny pozwalające na ich hodowlę w mniej korzystnych niż naturalne warunkach, np. przy dużym zasoleniu lub na suchych glebach - przyp. red.).
Greenpeace jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Powstała w 1971 roku. Obecnie biura Greenpeace znajdują się w ponad 40 krajach świata.
Organizacja, aby zachować niezależność, nie przyjmuje żadnych dotacji od rządów, partii politycznych czy korporacji międzynarodowych. Jej działania finansowane są natomiast dzięki wsparciu niezależnych darczyńców.
oj, pap