Rok temu - wkrótce po tym, gdy została oficjalnie narzeczoną księcia - Wisse Smit w specjalnym oświadczeniu przyznała, że w czasach studenckich utrzymywała przez kilka miesięcy znajomość z Bruinsmą. Zaznaczyła równocześnie, że na wiadomość o tym, "czym się zajmuje", zerwała z nim. Jednak w październiku ubiegłego roku były ochroniarz gangstera oświadczył, iż Bruinsma i Wisse Smit byli kochankami.
Narzeczona księcia zmieniła wtedy swe stanowisko, informując premiera Jana Petera Balkenende, że kontynuowała bliższą zażyłość z Bruinsmą przez dalsze 18 miesięcy. Wykluczyła jednak, by miała z nim wspólne interesy lub romans. Balkenende uznał te tłumaczenia za "niekompletne i niewłaściwe".
Wisse Smit, absolwentka ekonomii i politologii, kieruje obecnie utrzymywanym przez finansistę George'a Sorosa Instytutem Społeczeństwa Otwartego z siedzibą w Brukseli. Negatywnego nastawienia premiera do matrymonialnych planów księcia nie zmienił list otwarty, jaki w obronie Wisse Smit ogłosiło kilka znanych międzynarodowych osobistości, w tym Soros.
Sobotni ślub Mabel i Johana Friso - cywilny w ratuszu w Delft i kościelny w tamtejszym Oude Kerk - odbył się przy skromnej reprezentacji europejskich domów panujących. Z zagranicznych monarchów obecny był król Norwegii Harald V, nie zabrakło także George'a Sorosa. Przybyła natomiast w całości holenderska rodzina królewska, która 40 lat wcześniej gremialnie zbojkotowała ślub księżniczki Ireny - siostry Beatrix - z ówczesnym pretendentem do tronu Hiszpani, księciem Carlosem Hugo Burbon-Parma. Małżeństwo Ireny, poprzedzone jej przejściem na katolicyzm, także nie miało rządowej zgody.
Przed ratuszem młodą parę witało zaledwie kilkaset osób. "Ludzie są bardzo zakłopotani tym, co się stało i całym zamieszaniem wokół "Mabelgate", jak nazywamy to tutaj w Holandii. Ona nie jest naprawdę popularna" - wyjaśniła Reuterowi obecna tam kobieta. Media przypomniały również, że Wisse Smit miała jeszcze jednego skompromitowanego bliskiego przyjaciela - byłego ministra spraw zagranicznych Bośni Muhameda Sacirbeja, którego aresztowano w 2003 roku w Nowym Jorku pod zarzutem uszczuplenia państwowej kasy o 2,5 mln dolarów.
Także sam Johan Friso miał w przeszłości kłopoty ze swą reputacją - dwa lata temu rząd wydał oficjalne oświadczenie, że pogłoski o homoseksualiźmie księcia są nieprawdziwe.
Ślub następcy tronu, księcia Willema Alexandra z Argentynką Maximą Zorreguietą w 2002 roku był przez Holendrów fetowany na dużo większą skalę - choć na ojcu panny młodej ciążył zarzut zasiadania w rządzie junty wojskowej i dlatego nie zaproszono go na uroczystość.
oj, pap