"Pomijając katastrofy naturalne, tempo wymierania zwierząt jest obecnie najszybsze w całej historii Ziemi, a los zwierzęcych gatunków - rozpaczliwy" powiedział Phil Rainbow z działu Zoologii londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej.
Biblijny patriarcha Noe zebrał w Arce po parze z każdego gatunku zwierząt, aby odrodziły się na ziemi po ustaniu i opadnięciu wód potopu. Dzisiejsze działania na wzór Noego polegają na walce o zachowanie dla potomności materiału genetycznego.
Specjaliści wyliczają, że w ciągu najbliższych 30 lat może wyginąć aż 10 tysięcy gatunków zwierząt. Z tego już 33 gatunki przestały istnieć na wolności, a blisko tysiącowi grozi wkrótce ten sam los.
W Arce-Zamrażarce próbki DNA i tkanek będą przechowywane w temperaturze minus 80 stopni Celsjusza, aby zachować materiał genetyczny, dając tym samym naukowcom możliwość badania wymarłych gatunków.
Program Arka-Zamrażarka jest programem prowadzonym przez Muzeum Historii Naturalnej, Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne i Instytut Genetyki Uniwersytetu Nottingham. Ale będzie miał swoje kopie w innych krajach - w tym w USA i Australii.
Arki-Zamrażarki maja gromadzić próbki DNA ssaków, ptaków, owadów i płazów, z zachowaniem w ciągu pięciu najbliższych lat pierwszeństwa dla gatunków zagrożonych i tych, które już na wolności nie występują.
sg, pap