Dzięki znakowanej radioaktywnie pochodnej nikotyny będzie można wykrywać wczesne postaci choroby Alzheimera - informuje "Journal of Nuclear Medicine".
Badania prowadzą naukowcy z University of California w Irvine oraz Kettering Medical Center w Ohio. Stosują nifrolidynę - związek, który specyficznie wiąże się z tym samym co nikotyna receptorem w mózgu człowieka i zwierząt. Receptor ten ma związek z wieloma funkcjami, m.in. myśleniem, uczeniem się i zapamiętywaniem. Obserwując zachowanie nifrolidyny można lepiej poznać działanie nikotyny. Poza tym receptory dla nikotyny zanikają wraz z rozwojem choroby Alzheimera.
Do badania mózgu uczeni wykorzystują tomografię pozytonową (PET - Positron Emission Tomography), w trakcie której rejestrowane jest promieniowanie emitowane przez wprowadzone do organizmu radiofarmaceutyki, czyli związki z przyłączonymi atomami odpowiedniego izotopu promieniotwórczego. Nifrolidyna połączona została z fluorem-18.
Metoda może się okazać przydatna nie tylko w badaniach mózgu i uzależnień, ale również przy pracach nad rakiem płuc. Na razie trwają badania na zwierzętach - po ich zakończeniu nifrolidyna może być stosowana u ludzi.
jas, pap
Czytaj też w tygodniku "Wprost": Wykrywacz raka - 30 tysięcy Polaków rocznie może wygrać z nowotworem dzięki PET