W kwietniu 2004 roku astronomowie przedstawili wyniki obserwacji brązowego karła 2M1207 leżącego 200 lat świetlnych od nas i widocznego w konstelacji Hydry. Okazało się, że karłowi na niebie towarzyszy obiekt, który wygląda na planetę. Dostępny materiał obserwacyjny nie był jednak w stanie przekonywująco udowodnić, że mniejszy obiekt to naprawdę planeta związana z 2M1207, a nie na przykład odległa gwiazda tła.
W lutym i marcu 2005 roku okolicom nieba, gdzie znajduje się 2M1207, przyjrzał się dokładnie jeden z 8.2-metrowych teleskopów VLT (Very Large Telescope) znajdujących się w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) na górze Cerro Paranal w Chile.
Obserwacje jasno wykazały, że brązowy karzeł i jego 100 razy słabszy towarzysz przemieszczają się na sferze niebieskiej wspólnie i są ze sobą grawitacyjnie związane. Mniejszy obiekt ma masę pięciu mas Jowisza i znajduje się w odległości 55 jednostek astronomicznych od brązowego karła. Parametry te świadczą o tym, że jest to pełnoprawna planeta. Jest ona tym samym pierwszą planetą pozasłoneczną, którą widzimy bezpośrednio!
Uzyskane widma pozwoliły stwierdzić obecność cząsteczek wodnych w atmosferze planety, co potwierdza dość niską temperaturę panującą w okolicy jej orbity.
Artykuł z wynikami powyższych obserwacji autorstwa Gaela Chauvina i współpracowników ukaże się w jednym z najbliższych numerów czasopisma "Astronomy and Astrophysics".
ss, pap