Jednym z przykładów przytaczanych przez brytyjskich badaczy jest wzrost liczby przypadków raka jelit w Japonii, gdzie przedtem był on niezwykle rzadki. Częstotliwość zachorowań wzrosła, gdy Japończycy częściej zaczęli jadać w stylu 'zachodnim'.
Cancer Research UK zajął się dwudziestoma siedmioma rodzajami nowotworów, poświęcając najwięcej uwagi dwóm najczęściej wystepującym przypadkom raka: piersi oraz płuc.
W skali światowej rokrocznie odnotowuje się obecnie ponad milion sto tysięcy przypadków raka piersi - w 1975 roku notowano ich ok. pół miliona.
Liczba notowanych obecnie przypadków raka płuc sięga na całym świecie miliona czterystu tysięcy, w porównaniu z sześciuset tysiącami przed trzydziestu laty.
Zdaniem brytyjskich naukowców, w ciągu najbliższych dwudziestu lat najbardziej prawdopodobnymi obszarami wzrostu zachorowań na raka płuc będą rejony wschodniej Afryki, Ameryki środkowej i południowo-wschodniej Azji, gdzie odnotowuje się wzrost liczby palaczy.
Raport Cancer Research UK zwraca jednak uwagę, że w porównaniu z 1975 rokiem wyraźnie wzrosły szanse na przeżycie pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem.
ss, bbc