Osoby mniej zadowolone z pracy są bardziej podatne na wyczerpanie nerwowe, mają niskie poczucie własnej wartości i odczuwają stany lękowe oraz depresję. Nawet nieznaczny spadek poziomu satysfakcji zawodowej może prowadzić do poważnego wyczerpania nerwowego - ostrzegają autorzy raportu.
Depresja i stany lękowe są najczęstszą przyczyną długotrwałych zwolnień lekarskich, nawet częstszą niż tak powszechne dolegliwości jak ból kręgosłupa.
Cytowany przez PA, prof. Cary Cooper z wydziału zarządzania na Lancaster University powiedział, że pracodawcy wykorzystując innowacyjne metody powinni poważnie zająć się ograniczaniem skutków niezadowolenia z pracy i związanych z tym problemów zdrowotnych.
"Byłaby to mądra inwestycja biorąc pod uwagę potencjalnie wysokie koszty ekonomiczne i psychologiczne, jakie mogą wynikać z zatrudniania niezadowolonych czy nieszczęśliwych pracowników - powiedział Cooper. - Zadowoleni pracownicy są zarówno zdrowsi, jak i bardziej szczęśliwi".
Profesor zauważył, że nowe technologie sprawiają, iż niektóre prace wykonywane są bardziej automatycznie i nieelastycznie. "Te zmiany doprowadziły do powstania kultury +pracoholików+ w Wielkiej Brytanii i w Europie, przez co odczuwamy mniej przyjemności i zadowolenia z naszej pracy" - ocenił Cooper.
ss, pap