Debiut książki odbył się na międzynarodowej konferencji naukowej, organizowanej przez American Chemical Society, która odbyła się w ostatnich dniach w San Francisco (USA).
Nowatorska książka zewnętrznie nie różni się niczym od normalnego podręcznika chemii. Ma twardą okładkę i ładne ilustracje, jednak w treści w wybranych miejscach zamieszczone są kody kreskowe. Gdy przesuniemy po kodzie specjalnym laserowym czytnikiem, połączonym bezprzewodowo z komputerem, na ekranie pokaże się rozszerzona informacja, prezentacja multimedialna, która wzbogaci o dodatkowe treści czytany akapit. Odsyłacz kreskowy może łączyć się za pomocą Internetu ze stroną wydawnictwa, gdzie na bieżąco uaktualniane są informacje. W sytuacji pracy offline, gdy nie mamy połączenia z siecią, komputer automatycznie otworzy odpowiednią zakładkę z płyty DVD, dostarczonej przez wydawcę wraz z książką.
"To pierwsza publiczna prezentacja prototypowej, w pełni multimedialnej książki" - wyjaśnił René Deplanque, dyrektor wydawnictwa naukowego Fiz Chemie Berlin (Niemcy). Według przedstawiciela wydawnictwa, wiele osób już dawno przepowiadało śmierć drukowanej książki na rzecz komputerowych plików tekstowych. "Jednak ludzie nadal lubią pracować z książkami" zauważa René Deplanque.
Praca z multimedialną książką ułatwi naukę i skróci czas potrzebny do wyszukania dodatkowych informacji, a aktualizacja internetowych baz danych wydawnictwa, pozwoli na długoletnie używanie jednego podręcznika. Jak informuje René Deplanque, wydawnictwo Fiz Chemie Berlin w przyszłym roku planuje debiut handlowy pierwszej multimedialnej książki.
pap, ss