"Mamy nadzieję, że spotkanie Rady Bezpieczeństwa odbędzie się w najbliższych dniach" - oświadczył cytowany przez media w Rosji rosyjski negocjator ds. bałkańskich Aleksandr Bocan-Charczenko.
Pani Waldner - wraz z szefem unijnej dyplomacji Javierem Solana i ministrem spraw zagranicznych Słowenii Dimitrijem Ruplem - należy do tzw. trójki UE, która ma się spotkać w środę w stolicy Słowenii z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.
Kosowo zamierza ogłosić niepodległość mimo sprzeciwu Serbii oraz wspierającej ją Rosji, która w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zablokowała przyjęcie popieranego przez UE i USA planu ograniczonej niepodległości Kosowa (tzw. planu wysłannika ONZ, Fina, Marttiego Ahtisaariego).
Przywódcy Kosowa nie podali dotąd daty proklamowania niepodległości tej prowincji w Serbii, zamieszkanej w 90 procentach przez Albańczyków i od roku 1999 administrowanej przez ONZ. Jednak według serbskiego ministra ds. Kosowa Slobodana Samardżicia ma to nastąpić 17 lutego.
Serbia twierdzi, że ewentualna deklaracja niepodległości złamie rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244, przyjętą po wojnie w Kosowie z lat 1998-1999. Rezolucja ta przewidywała rozmieszczenie misji ONZ i NATO w Kosowie i "istotną autonomię" prowincji w ramach Serbii.ab, pap