Gosiewski powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że jeśli piątkowy termin spotkania o godz. 18 nie odpowiada zaproszonym, to PiS "jest do dyspozycji" każdego innego dnia, "nawet we wtorek o godz. 8 rano".
Do debaty nad projektem ustawy ratyfikacyjnej Sejm ma powrócić w najbliższy wtorek; po zakończeniu drugiego czytania projekt powinien trafić do sejmowych komisji.
Gosiewski podkreślił też, że PiS proponuje podjęcie pracy "w oparciu o wstępne propozycje zmiany ustawy ratyfikacyjnej i w oparciu o przedstawioną przez Prezydium Sejmu uchwałę". Dodał, że rozmowa powinna też dotyczyć poprawki PSL zgłoszonej do projektu ustawy ratyfikacyjnej.
Poprawka PSL brzmi: "zobowiązuje się władze publiczne do pełnego respektowania roli Sejmu i Senatu w sprawach dotyczących UE oraz przestrzegania zasady subsydiarności (pomocniczości), aby jak najwięcej kompetencji znalazło się w gestii władz krajowych, Sejmu i Senatu oraz samorządu".
Gosiewski podkreślił, że PiS chce wypracować porozumienie, które satysfakcjonowałoby wszystkie strony. "Deklaruję dobrą wolę ze strony klubu PiS" - podkreślił.
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że nie zgadza się na propozycję Gosiewskiego spotkania w piątek wieczorem.
"Czekałem na pana Gosiewskiego o 9 rano (kiedy odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych u marszałka Sejmu - PAP). Dla mnie sprawa jest zamknięta" - powiedział polityk PO.
Pytany, czy do wtorku, kiedy Sejm ma wznowić prace nad projektem ustawy ratyfikacyjnej nie będzie żadnych dalszych rozmów z PiS, Chlebowski oświadczył: "Nie tylko do wtorku, ale do momentu ratyfikacji Traktatu".
Na spotkanie z szefem klubu PiS nie wybiera się też przewodniczący klubu LiD Wojciech Olejniczak. Jak powiedział, po pierwsze nie ma czasu w piątek wieczorem, po drugie nie widzi już sensu "pertraktowania" z PiS.
Posłowie LiD dotarli w piątek do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2003 roku, który - ich zdaniem - wskazuje na możliwość przeprowadzenie w Polsce referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, w razie gdyby PiS nie poparł rządowego projektu ustawy w tej sprawie.
Gosiewski pytany, czy otrzymał odpowiedź na któreś z zaproszeń, odparł, że otrzymał "satysfakcjonujące" sygnały, nie sprecyzował jednak, co ma na myśli.
W piątek o godz. 18 do gabinetu Gosiewskiego nie przyszedł żaden z przedstawicieli klubów.
"To był pierwszy możliwy termin, w jakim mogliśmy się spotkać, ale każdy inny jest możliwy" - powiedział potem dziennikarzom Gosiewski.
Zaznaczył jednak, że na propozycję spotkania jak na razie ma jedynie negatywną odpowiedź Zbigniewa Chlebowskiego. Według niego, szef klubu PO przez weekend może przeanalizować sytuację i może uda się zorganizować spotkanie na początku przyszłego tygodnia. Według niego, w spotkaniu powinny uczestniczyć cztery kluby.
PO i PSL zaproponowały PiS przyjęcie uchwały, która - jak podkreślają - konsumowałaby większość poprawki PiS do ustawy ratyfikacyjnej. Klub PiS o uchwale rozmawiać nie chce, bo - w jego ocenie - nie jest ona wiążąca prawnie. PO zapowiedziała, że uchwała jest ostateczną wersją kompromisu, na jaki jest gotowa pójść.
pap, ss, ab