Posłanka dodała, że wie, iż także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozważa możliwość oficjalnego zaproszenia Dalajlamy do Polski. Jej zdaniem, decyzja w sprawie zaproszenia przywódcy Tybetu powinna się skrystalizować w najbliższych dniach.
Bublewicz podkreśliła, że zaproszenie od parlamentarnego zespołu zostało przyjęte przez Dalajlamę "z życzliwością i serdecznością, jak to zawsze z jego strony bywa".
"Dalajlama szczególnym uczuciem darzy Polaków, wie jakim jesteśmy narodem i z jaką przeszłością. Jest to dla niego szczególnie ważna wizyta i dlatego obiecał nam, że jeszcze w tym roku znajdzie czas, by do nas przyjechać" - mówiła posłanka.
Także wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) powiedział, że wraz z Bublewicz rozmawiał wstępnie z przedstawicielami Dalajlamy. "Będziemy rozmawiać z nimi jeszcze raz" - zadeklarował.
Niesiołowski jest zdania, że im bardziej oficjalne zaproszenie dla Dalajlamy strona polska wystosuje, "tym lepiej". "Marszałek Senatu to jest dostatecznie wysoka ranga" - uważa polityk Platformy. Uważa, że z duchowym przywódcą Tybetu powinni spotkać się również prezydent i premier.
"Jestem za tym, aby polski rząd przyjął bardziej stanowczą politykę wobec Chin. Ona jest niezwykle łagodna" - mówił Niesiołowski.
We wtorek w radiu TOF FM marszałek Borusewicz potwierdził, że rozważa zaproszenie do Polski Dalajlamy XIV. Podobną deklarację złożył tego samego dnia Niesiołowski.
Do tych propozycji odniósł się w środę w radiowej "Trójce" marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że o projekcie zaproszenia Dalajlamy jeszcze nie słyszał, ale "jest skłonny to rozważyć". Marszałek uważa bowiem, że potrzebny jest jakiś ruch polskiego parlamentu pokazujący, że jest on "po stronie obywatela i człowieka w Chinach".
Tymczasem Dalajlama XIV zapowiedział we wtorek, że ustąpi z funkcji szefa rządu na uchodźstwie, jeżeli przemoc w Tybecie wymknie się spod kontroli.
W prowincji Gansu na północnym zachodzie Chin we wtorek znów doszło do starć chińskiej policji z Tybetańczykami. W Chinach i wielu innych krajach demonstrowano na znak solidarności z Tybetańczykami.
Dalajlama był w Polsce w maju 2000 roku na zaproszenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Była to już jego druga wizyta w naszym kraju. Po raz pierwszy Dalajlama przebywał w Polsce w 1993 r. Spotkał się wówczas m.in. z prezydentem, parlamentarzystami, członkami rządu, prymasem i przedstawicielami władz lokalnych.
XIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w północno- wschodnim Tybecie. Dwa lata później, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie XIII Dalajlamy. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku pięciu lat intronizowany jako Dalajlama XIV.
Od 1959 r. przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju, okupowanego przez Chińską Republikę Ludową. W 1989 r. Dalajlama XIV został laureatem pokojowej nagrody Nobla.
pap, ss